CIA ve PKK Münbiç’te bir araya geldi

CIA ve PKK Münbiç’te bir araya geldi

ABD, Münbiç’e CIA ve Dışişleri’nden oluşan bir heyet gönderdi. Erbil üzerinden Münbiç’e gelen ekip, terör örgütü PKK’nın tüm “askeri ve siyasi” temsilcileriyle biraraya geldi. Şebdi Şirin’deki ABD askeri karargahındaki görüşme iki saatten fazla sürdü. Yeni Şafak’a bilgi veren mahalli kaynaklar PKK’lılara “ABD ve Türkiye’nin ortak devriyesi sırasında ve geri çekilmede sorun çıkarmayın” mesajı verildiğini öne sürdü.

ABD, PKK işgalinde olan Münbiç’e yönelik diploması ve saha faaliyetlerini arttırdı. Türkiye ve ABD’nin anlaştığı 3 aşamalı Münbiç planında son devreye geçildiği iddia edildi. Washington, Dışişleri Bakanlığı ve CIA görevlilerinden oluşan 9 kişilik bir heyeti Münbiç’e gönderdi. Aralarında CIA Ortadoğu masasından 4 yetkilinin de olduğu Münbiç ziyaretinin fotoğraflarına Yeni Şafak ulaştı. Heyet’in, PKK’nın “askeri ve siyasi” temsilcileriyle yaptığı 2 saatlik toplantıda, PKK’lılara “ABD ve Türkiye’nin ortak devriyesi sırasında ve geri çekilmede sorun çıkarmayın” mesajı verdiği bildirildi.

Yeni Şafak’ın aktardığına göre, Erbil üzerinden yoğun koruma eşliğinde önce Haseke’ye ardından da Münbiç’e gelen CIA ve ABD Dışişleri ekibi Münbiç’te ilk olarak PKK’nın tüm askeri ve siyasi temsilcileriyle bir araya geldi. 19 Ekim Cuma günü başlayan ziyaret trafiğinde ilk olarak PKK’nın siyasi ve askeri temsilcileriyle görüşen heyet, daha sonra Münbiç’te bulunan sivil toplum kuruluşları ve aşiret temsilcileriyle buluştu.

SORUN ÇIKARMAYIN TALİMATI

Yeni Şafak’a konuşan mahalli kaynaklar, CIA Ortadoğu masasından yetkililerin PKK’ya “Türkiye ile başlayacak ortak devriye ve sonrasındaki geri çekilme sürecinde herhangi bir sorun çıkarılmaması” yönünde uyarıda bulunduğu bilgisini verdi. Mahalli kaynak, “PKK’ya ‘medyaya yönelik beyanatlarınıza ve temas noktalarında bulunan militanlara talimat verin. Kimse sorun çıkarmasın’ diye talimat gönderildi” dedi.

Münbiç korsan meclisi başkanı Ebu Adil ve PKK’lı Şervan Derviş ile birlikte Batı bölgesi temas hattını gezen ABD’li heyet sıfır noktada incelemelerde bulundu. ABD zırhlı araçlarıyla daha sonra Ebu Galgal ve Şebdi Şirin bölgelerine giden ABD’liler Şebdi Şirin’deki ABD askeri karargahında PKK’lılarla iki saati aşkın toplantı düzenledi. Yeni Şafak’a bilgi veren mahalli kaynak, ABD yetkilileriyle görüşen aşiret liderleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yoğun şikayetlerini ilettiğini söyledi.

Mahalli kaynak, PKK’nın haraç uygulaması ve çocukları zorla terör örgütüne katma girişiminin aşiret liderlerinin başlıca şikayet konusu olduğunu ifade etti. Öte yandan, “PKK yüzünden yeniden bir savaş istemiyoruz” ifadelerini kullanan heyete, mahalli halkın “terör örgütü bölgeden çıksın” dediği kaydedildi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *