Havalimanında ABD Dışişleri Bakanı ile 40 dakikalık görüşme

Havalimanında ABD Dışişleri Bakanı ile 40 dakikalık görüşme

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Dışişleri Bakanı Pompeo Esenboğa Havalimanı’nda bir araya geldi. Görüşme 40 dakika sürdü. ABD Dışişleri Bakanı, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasına ilişkin görüşmeler kapsamında Turkiye’ye geldi.

Pompeo’nun uçağı saat 09.45 sıralarında Esenboğa Havalimanı’na indi. Moldova ziyareti için Esenboğa’da olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’li bakanı ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşme 40 dakika sürdü.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da görüşmeye katıldı. Pompeo’nun yanında ise ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey yer aldı.

ABD’li bakan, şu dakikalarda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşüyor.

Pompeo’nun bu görüşme sonrası Türkiye’den ayrılması bekleniyor.

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da temaslarda bulunan ABD’li bakanın bir sonraki durağı Türkiye oldu. Pompeo’nun Türkiye ziyaretiyle ilgili ABD Dışişleri’nden daha önce yapılan açıklamada, “Bakan (Pompeo) Papaz Andrew Brunson’un serbest bırakılmasına dair memnuniyetini belirtmek ve diğer ikili önemi olan konuları görüşmek üzere Ankara’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşecek.” denmiş ve “Bakan ayrıca kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı konusunu görüşecek ve ABD’nin Türkiye’ye yaptığı soruşturma konusunda yardım teklifini yineleyecek.” bilgisine yer verilmişti.

8NTV)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *