Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: İslam, en büyük nimettir

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: İslam, en büyük nimettir

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ‘Değerler Eğitimi Programı’ kapsamında, Almanya’dan Türkiye’ye gelen gençlerle Din İşleri Yüksek Kurulu Konferans Salonu’nda buluştu.

‘Değerler eğitimi’

Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünün düzenlediği programda gençlerle bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Sevgili gençler, hepinizi muhabbetlerimle selamlıyorum. Genç kelimesi, en çok sevdiğim, en sıcak kelimelerden birisidir” dedi.

‘Değerler Eğitimi Programı’nın önemine vurgu yapan Başkan Erbaş, “Değerler Eğitimi başlığı altında bu proje yürütülüyor. Zaten sizin şu anda içinde bulunmuş olduğunuz bu birlik-beraberlik, din-i mübin-i İslam’ı ve tarihimizi öğrenme, milletimizi yakından tanıma, başlı başına bir değerdir” diye konuştu.

“İslam en önemli değer”

İslam’ın en büyük değer olduğunu ifade eden Başkan Erbaş, “En büyük değerimiz Müslüman oluşumuz. Bundan daha büyük bir değer yoktur. En büyük nimet İslam’dır ve en önemli değerdir İslam. Siz orada bu değerinizi ömrünüzün sonuna kadar yaşayarak muhafaza edeceksiniz. Nerede yaşıyor olursanız olunuz ister gurbet ellerde ister Türkiye’ye geldiğiniz zamanlarda size bakan birisinin Müslümanlığı okuması gerekiyor” dedi.

Erbaş, “Müslüman, elinden ve dilinden herkesin emin olduğu kişidir” hadis-i şerifini hatırlatarak, “yürüyüşünüzde, oturmanızda, kalkmanızda, konuşmanızda, kişisel ilişkilerinizde, insanlarla iletişiminizde insanların Müslümanlığınızı okuması gerekiyor” dedi.

“Amelsiz iman, meyvesiz ağaca benzer”

Müslümanın yaşayışıyla örnek olması gerektiğini söyleyen Erbaş, “Amelsiz iman, meyvesiz ağaca benzer. Namaz bizi diri tutuyor, oruç bizi diri tutuyor. İslam’ın emirlerini yerine getirerek Müslümanlığımızı en güzel bir şekilde yaşamış oluyoruz. Bizim hal ve hareketimizin tebliğ olması gerekiyor. İnsanlar bize baktığı zaman İslam’a heves etmeli” dedi.

İslamofobi endüstrisinin insanları İslam’dan uzaklaştırmak için çaba gösterdiğine dikkat çeken Ali Erbaş, “Gençler, insanlar bize baktığı zaman tebessüm etmeliler. Bunun için gayret edelim. İslam’ı sevdirmek, iyi bir Müslüman olmak en büyük ibadetlerden birisidir. Yaşayışımız, sözümüzden daha etkili olacaktır” diye konuştu.

90 gencin katıldığı programda temel dini bilgiler ve değerler eğitimi, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler yer alıyor. 13-23 Ekim tarihleri arasındaki program kapsamında İstanbul, Ankara, Bursa, Bilecik, İznik, Çanakkale ve Edirne illerine geziler yapılacak.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *