Kaşıkçı olayına ABD de dahil oldu

Kaşıkçı olayına ABD de dahil oldu

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo kayıp Suudi gazeteci Kaşıkçı hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Pompeo, Suudi Arabistan yönetimine Kaşıkçı’nın kaybolmasıyla ilgili soruşturmayı desteklemesi ve sonuçları hakkında şeffaf olması çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suudi Arabistan yönetimine, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasıyla ilgili soruşturmayı tamamen desteklemesi ve sonuçları hakkında şeffaf olması çağrısında bulundu.

Cnn Türk’ün aktardığına göre, Bakan Pompeo yaptığı yazılı açıklamada, Suudi gazeteci ve Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı’nın nerede olduğu ve güvenliğiyle ilgili birbiriyle çelişen haberler gördüklerini belirtti.

“Şeffaf olmalısınız”

ABD’nin, Kaşıkçı’nın ortadan kaybolmasından endişe duyduğunu kaydeden Pompeo, “ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, konuyla ilgili olarak diplomatik kanallar üzerinden Suudi Arabistan ile görüşmektedir. Suudi Arabistan yönetimine, Bay Kaşıkçı’nın ortadan kaybolmasıyla ilgili soruşturmayı tamamen desteklemesi ve bu soruşturmanın sonuçları hakkında şeffaf olması çağrısında bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Trump: Kendi kendine çözülür

Trump ise açıklamasında, “Bu konuda endişeliyim. Duyduklarım hoşuma gitmiyor. Umarım bu kendi kendine çözülür. Şu an kimse bu konuda hiçbir şey bilmiyor” dedi.

ABD – Suudi Arabistan ilişkileri

Ayrıca, ABD’de Cumhuriyetçi Partinin önemli isimlerinden Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham, Kaşıkçı’nın akıbetiyle ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Eğer Suudi yönetiminin yanlış yaptığına ilişkin iddialarda herhangi bir hakikat payı varsa, bu durumun ABD-Suudi ilişkilerine yıkıcı etki yapacağı, ayrıca hem ekonomik hem de diğer açılardan bunun ağır bir bedelinin olacağı konusunda hemfikiriz.” ifadesini kullanmıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *