İhraç edilen ‘Rockçı imam’ Muhsin Tüzer: Aydınlık ve karanlığın savaşı var

İhraç edilen ‘Rockçı imam’ Muhsin Tüzer: Aydınlık ve karanlığın savaşı var

“Başından beri beni sevmediler. Ben ülkeye çok hizmet ettim, yurtdışında konserler verdim. Bu yaşadıklarımı hak etmedim. Burada aydınlık ve karanlığın savaşı var.”

Antalya’nın Kaş ilçesindeki Pınarbaşı Camii’nde imamlık yaparken, arkadaşıyla ‘FiRock’ adlı bir müzik grubu kuran ve kamuoyunda ‘Rockçı imam’ olarak tanınan 47 yaşındaki Ahmet Muhsin Tüzer, geçtiğimiz günlerde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından meslekten ihraç edildi. Amerika ve Portekiz’de de rock konserleri veren ve bu yaşam tarzı ile imamlığın uyuşmadığı gerekçesiyle eleştirilen Muhsin Tüzer, kendisiyle yapılan söyleşide kendini savunurken ‘aydınlık ve karanlığın savaşı’ ifadesini kullandı.

BirGün gazetesinden Mehmet Emin Kurnaz’ın sorularını yanıtlayan Muhsin Tüzer, bir tarikat mensubu olsaydınız, aynı duruma maruz kalır mıydınız sorusuna şu yanıtı verdi:

Katiyen kalmazdım, ben bugün Diyanet İşleri Başkanlığı’nda çalışan diğer imamlar gibi, yani onların istediği profilde olsam atılmazdım. Mesela tasavvuf musikisi icra etsem, alkış alırdım. İlahiler, kasideler icra etsem, takdir ederlerdi. Ama rock müzik olunca böyle oldu. Ben bu günlerin de geçeceğini, insanların bunlara da alışacağına inanıyorum. Ama kafalarımız hakikatten uzak oldukça hep bir düşman yaratma söz konusu oluyor. Kendimiz gibi olmayan her şeyi kafalarımızda yarattığımız algılarla, kendi tarafımızda olmadığı için öteki haline getiriyoruz.

Muhsin Tüzer, Diyanet’in suçlamaları hakkında ise şunları söyledi:

Diyanet’ten birkaç kişinin bana kafayı taktığını, ismini vermek istemediğim birileri bana iletti. Soruşturma maalesef adaletli olmadı, beni mahkemelerde susturamadılar, haklı çıktım. Beni Balıkesir’e sürdüler, Diyanet’ten atmayı amaçladılar ve en sonunda başardılar. Hakkımda yapılan iftiralar da var. Mesela, izinsiz konserlere çıktığım, namaz vakti camide olmadığım yönünde. Bakınız ben hepsinin belgesini önlerine koydum. Kaymakamın izniyle konsere çıktığımı gösteren belgeyi koydum. Para aldığımı iddia etmişler, bir kuruş bile para almadım. Hatta kendi cebimden çıktı, onların da belgesini belediyeden aldım. Yani Kaş Müftülüğü, Kaymakam’ın verdiği karara saygı duymuyor. Kaymakamlık destek olurken müftülük engel oluyor. Portekiz konserine gitmem de büyük desteği eski Kaş Kaymakamı verdi. Bir de şu var, bazen itikadi konularda birkaç arkadaş toplanır konuşuruz. Bu defa ilginçtir konuşmalarım birileri tarafından cımbızla çekilerek Diyanet’e iletiliyor. Bu konuda da dava açacağım. Başından beri beni sevmediler. Ben ülkeye çok hizmet ettim, yurtdışında konserler verdim. Bu yaşadıklarımı hak etmedim. Burada aydınlık ve karanlığın savaşı var. Bu davanın kazanılması aşılmaz denilen duvarların aşılması için bir adım olacak diye düşünüyorum.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *