Engin Alan: BOP’u bilmeyenler yarını anlamakta zorlanır

Engin Alan: BOP’u bilmeyenler yarını anlamakta zorlanır

MHP İstanbul eski milletvekili emekli korgeneral Engin Alan, “Yurdumun insanları ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesini (BOP) öğrenmeden, ülkemizde bugün olanları ve yarın olacakları anlamakta zorlanacaktır” dedi.

Balyoz davası kapsamında 3 yıl 8 ay tutuklu yargılandıktan sonra beraat eden MHP İstanbul eski milletvekili emekli korgeneral Engin Alan, Suriye’deki PKK varlığının ABD sayesinde güçlendiğini ifade etti ve “Türkiye’nin olası harekatına karşı 60 bin hain silahlandırıldı” iddiasını ileri sürdü.

Engin Alan ‘Ruh İkizleri’ adını verdiği Büyük Ortadoğu Projesi, Büyük İsrail Projesi (BİP), Türkiye’yi anlattığı yeni kitabı üzerine söyleşi yaptığı Sözcü’den Saygı Öztürk’e, bölgede yaşananlarla ilgili fikirlerini şöyle anlattı:

“BOP, BİP… İki projede büyük Ortadoğu bölgesindeki ülkeleri değiştirme, dönüştürme ve bu iki projeye uygun hale getirme hedefidir. Türkiye de hedefteki ülkelerin en önemlilerinden birisidir. Türkiye’yi, projelerin amaç ve ilkelerine uygun hale getirme maksadı var. Bağımsız Kürdistan yaratılması bu projelerin en önemli hedeflerindendir. Geçmişte Irak’ta, bugün Suriye’de yaşananlar ile yarın İran’da, Türkiye’de yaşanan ve yaşanacaklar birbirinden farklı değil.

“ABD bundan vazgeçmez”

Kanaatimce BOP, ABD’nin 21. Yüzyıl küresel hakimiyetini gerçekleştirmek için vazgeçemeyeceği bir hedeftir. Benim ‘ruh ikizi’ olarak tanımladığım BİP’de bu kapsamdadır. Bana göre, 15 Temmuz olayı ve arkasından Türkiye’nin yaşadığı ve yaşamaya devam ettiği ekonomik sıkıntıları da bu iki projenin parantezine alıp öyle değerlendirmek lazım. Türkiye’nin içeride, Irak ve Suriye’de uğraşmakta olduğu terör belası ve yaşadığı ekonomik sıkıntıları aşması için bu iki projenin çok iyi değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum.

Dört ülkenin tavrı

İki projenin en önemli karşıtı dört ülkenin nasıl bir tavır, strateji uygulayacağı önemli… Projelerin akıbetini Türkiye, Rusya, Çin ve İran belirleyecektir. Dört ülkeye rağmen bu iki projenin hayata geçirilmesi asla mümkün olamaz. Bu arada Suriye’nin geleceği belirsizliğini korumaktadır. Menbiç belirsizdir. İdlib, Türkiye’nin bekası için stratejik önemdedir. Rusya, Suriye’den dışlanırsa Akdeniz’den de dışlanmış olacaktır. Çin, enerji ihtiyacının önemli bölümünü bu coğrafyadan temin etmektedir. Bölgenin enerji vanaları Çin karşıtlı gücün eline geçerse, Çin çok ciddi sorunlar yaşayacaktır. İran ise ABD ve İsrail’in bir numaralı hedefidir. Dört ülke için bu iki proje milli güvenlik ve ekonomik çıkarlar açısından çok ciddi tehlike ve tehdittir.”

“Amerika’nın hedefinde Türk cumhuriyetleri de var”

Türkiye gibi Türk Cumhuriyetlerinin de enerji kaynakları nedeniyle BOP’un hedefinde olduğunu belirten Alan, “Türk Cumhuriyetleri ile hayatın her alanında işbirliği içinde olmalıdır” uyarısında bulundu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *