TRT’den küresel proje “Dünya vatandaşı” ödülleri

TRT’den küresel proje “Dünya vatandaşı” ödülleri

Bu yıl ilki gerçekleştirilen TRT World Citizen (TRT Dünya Vatandaşı) ödül töreni dünyanın en lüks otel zincirlerinden biri olan Raffles İstanbul’da yapıldı. Emine Erdoğan twitter mesajı ile tebriklerini iletti.

Küreselleşmeye dönük yeni bir proje de TRT’den geldi. Dünya Vatandaşı adı altında “Eğitim”, “İletişim”, “Hayat Boyu  Başarı” ve “Yılın Dünya Vatandaşı Ödülü” olmak üzere toplam 4 kategoride ödüller verildi.

Pozitif değişime ilham olmak

TRT World’den yapılan açıklamaya göre, TRT bünyesinde 2017 yılında kurulan ve dünyada “pozitif değişime ilham olmak” sloganıyla yola çıkan sosyal sorumluluk girişimi TRT World Citizen tarafından bu yıl ilk buluşma gerçekleştirildi. Ödül töreni, dünyanın en lüks otel zincirlerinden Raffles İstanbul’da yapıldı.

İyiliğin gücüne inananlar

Değişime ilham  olduğu söylenen bireylere ödül verilen törene, gönderdiği mesajla katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, “Başkasının derdiyle dertlenmek, iyilik için  yaşamak seçkin ruhların işidir. Dünyayı ancak iyiliğin gücüne inananlar  değiştirebilir.” ifadelerini kullandı. Twitter üzerinden mesajını yayınlayan Emine Erdoğan, “Dünyanın merhametsizlikten can çekiştiği bir çağda, başkasının derdiyle dertlenmek, sorunlara çareler aramak, iyilik için yaşamak bir seçenek değil, sorumluluktur. Trt World Citizen Ödülleri girişimini ve bu kapsamında ödül alan yüce gönüllü insanları tebrik ediyorum” dedi.

Küresel ölçekte misyon ve sorumluluk

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, törende yaptığı konuşmada, yeni medya  dili oluşumunda TRT’nin kurucu ve öncü bir kurum olduğunu hatırlatarak, şunları  söyledi:

“Medya için yeni bir dilin inşası her zamankinden daha yıkıcı bir  ihtiyaç olarak kendisini dayatıyor. TRT’nin yeni dili bir bakıma bu temel  ihtiyacın küresel ölçekte bize yüklediği misyon ve sorumluluktan doğdu demiştik.  Çünkü Türkiye ve devraldığı tarihi miras Şeyh Galip’in insanı tanımladığı şu  veciz sözün hülasasıdır. ‘Hoşça bak zatına kim zübde-i alemsin sen.’ Yani,  kendine iyi bak çünkü sen alemin özüsün. Bu açıdan TRT World yeni bir medya dili  inşası sürecinde insanı hikayenin merkezine yerleştirirken, onun sadece bir haber  unsuru değil alemin özü olduğu bilinciyle hareket ediyor.”

TRT’nin ‘doğruyu söyleyen medya kuruluşu’ olma arzusu

TRT’nin doğruyu söyleyen bir medya kuruluşu olma arzusunda olduğunu  ifade eden Eren, “TRT katile karşı maktulün yanında, müstekbire karşı mazlumun  yanında olan bir medya kuruluşudur. Büyük bir tarihsel eşikte yeni bir dünyanın  arifesinde duruyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Her kavramın yeniden tanımlandığını, global ölçekte muazzam bir  değişim talebinin söz konusu olduğuna değinen Eren, Türkiye’nin değişim talebini  dile getirenlerden olduğuna dikkati çekerek, “Biz bu değişim talebini dile  getirenler olarak mevcut düzene karşı ‘Dünya beşten büyüktür’ diyoruz. Türkiye bu  büyük değişim çağrısının merkezindeki ülkedir, adil yeni bir dünyanın öncüsüdür.  TRT ve TRT World ise Türkiye’nin kamu yayıncısı olarak yeni bir medya dili  inşasında bir alternatif olmaya değil kurucu, öncü ve yön veren bir medya  kuruluşu olmaya adaydır.” ifadelerini kullandı.

Ödüller kimlere verildi

Törende, Afganistan’da eğitime ulaşamayan nüfuslara en yüksek düzeyde yerel eğitim  sağlayan eğitimci Dr. Sakena Yacoobi hanıma “2018 TRT World Citizen Eğitimci Ödülü”  takdim edildi.

2018 TRT World Citizen İletişim Ödülü, sosyal medyayı yerel ve  küresel düzeyde insanlarla bağlantı kurmak için kullanan ve bu bağlantıyı  başkalarının hayatlarını iyileştirme amacıyla yöneten dünya vatandaşı Fransız Jerome  Jarre‘ye verildi.

“2018 TRT World Citizen Yılın Vatandaşı Ödülü” çalışma ve çabaları  örnek teşkil eden, büyük bir fedakarlık ile kendini insanlığa adayarak ölümcül  hastalıkları nedeniyle terk edilmiş çocukları evlat edinerek bakımlarını üstlenen  Amerika’daki Libya asıllı Muhammed Bzeek‘e verildi.

“2018 TRT World Citizen Hayat Boyu Başarı Ödülü”ne ise hizmet ve  liderlik aracılığıyla topluma ömür boyu katkı sağlamış ve yaşamının çoğunda,  insanlığın hizmetine yönelik işlerle uğraşan ve ismini taşıyan vakfın kurucusu  olan Somalili Dr. Havva Abdi hanım layık görüldü.

Törende ayrıca mülteci çocukların yaşadıkları sorunların konu alındığı  TRT World Citizen Kısa Film Yarışması’nda 110 ülkeden gelen 4 bini aşkın  başvurusu arasından finale kalan 3 finalist de ödüllerini aldı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *