Devlet Tiyatroları sezona “Reis Bey” ile başlıyor

Devlet Tiyatroları sezona “Reis Bey” ile başlıyor

Necip Fazıl Kısakürek’in eseri ‘Reis Bey’ ile Devlet Tiyatroları bugün sezona başlıyor. Teması merhamet duygusu olan oyunun yönetmeni Özer Tunca, Bursa’da 9 yıl sahnelenen eserin bambaşka bir reji ve kadroyla sahneye yeniden taşındığını söyledi.

Devlet Tiyatroları (DT) şair-yazar Necip Fazıl Kısakürek’in ünlü tiyatro eseri ‘Reis Bey’ ile perdelerini açıyor. Yeni tiyatro sezonunda 70. yılını kutlayacak DT, sezona 32 prömiyerle başlayacak. Bu kapsamda, Necip Fazıl Kısakürek’in yazdığı, Özer Tunca’nın yönettiği Reis Bey’in ilk gösterimi, bu akşam Küçük Tiyatro’da yapılacak.

Karar gazetesinin haberine göre, Yönetmen Tunca, DT’de prömiyer yapacak oyunu 2009’da Bursa Şehir Tiyatrosu’nda da sahnelediğini söyledi. Reis Bey’in o dönem 9 sezon oynandığını dile getiren Tunca, oyunu ilk kez DT sahnesine taşıdıklarını belirtti. Tunca, daha önce Necip Fazıl’ın yazdığı ‘Para’ oyununu da yönettiğini anımsatarak “Reis Bey, benim dördüncü Necip Fazıl Kısakürek rejim. Teksti okursunuz ama sahneleme çok farklıdır. Teksti okuduğunuzda kafanızda bir dünya, resimler, sahneler oluşur ve o teksten yola çıkarak o dünyayı kurarsınız sahnede. Reis Bey’i ilk okuduğum zaman bir dünya oluşmuştu, yine iki katlı bir dekordu. Ama burada bambaşka bir rejiyle, kadroyla seyirci karşısına çıkacak” diye konuştu.

REİS BEY’İN KONUSU

Tunca, Reis Bey’in konusunun çok enterasan olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti: “Reis Bey, ağır ceza reisi, olay 50’lerde geçiyor. Otel odasında, sadece kurallarla yaşayan, taş yürekli, merhametsiz bir ağır ceza reisi, masum bir genci annesini öldürmek suçundan idama mahkum eder. Çocuk ‘Ben yapmadım’ diye çırpınmasına rağmen idam edilir. Sonrasında ise asıl katil çıkar ortaya. Reis Bey bu olay üzerine hayatını merhamet, gözyaşı üzerine kurar. Bambaşka bir insan olur.”

“Oyunun teması merhamet duygusu aslında” diyen Tunca, oyunda aynı zamanda ‘vicdan hukuku’na dikkat çekildiğini ve bu konunun biraz tartıştırıldığını ifade etti. Özer Tunca “Amacım; evet bir tema, hikaye var ama biraz da tiyatrosu zengin bir oyun olsun. Necip Fazıl’ı çok seviyorum, çok güzel bir dili var. Zaten çok iyi bir şair, tiyatrosunun duygusunu da çok güçlü buluyorum. Para da öyledir mesela. Amacım bu güçlü duyguyu da seyirciye aktarmak” değerlendirmesinde bulundu. Reis Bey’de iyi ve kötü gibi insanda aynı anda var olan zıtlıkların da işlendiğine dikkati çeken Tunca, şöyle devam etti: “Reis Bey’in prömiyeri için biletler tükendi. Hatta ikinci günün biletleri de bitti. Çok iyi gidiyor satışlar. Oyunlarımı bütün kitleleri içine alacak şekilde yapmaya çalışıyorum. Çünkü bıçak sırtı. Biz sadece tiyatro yapıyoruz, seyirciye bir dünya kuruyoruz, bunu da tiyatro diliyle anlatıyoruz. O yüzden belli bir kitleye değil de bütün seyirciye ulaşmayı hedefliyoruz. Bu oyun sadece Ankara’da değil, belki yurtdışında da oynanacak.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *