Ruhani: İran bölgede ABD güçleri ile savaşmak istemiyor

Ruhani: İran bölgede ABD güçleri ile savaşmak istemiyor

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu dolayısıyla New York’ta bulunan Ruhani, burada düzenlediği basın toplantısında, “Biz, bölgedeki Amerikan güçleri ile savaşmayı arzu etmiyoruz.” dedi.

İran’ın ABD’nin mayıs ayında tek taraflı çıktığı nükleer enerji anlaşmasını sürdüreceğini kaydeden Ruhani, “Bu anlaşma bizim çıkarımıza hizmet ettiği sürece mutabakat içinde kalmaya devam edeceğiz. Anlaşmaya taraf diğer ülkeler ileri doğru çok güze bir adım attı ancak İran, bu konuda daha fazla beklentiler içinde.“ dedi.

Euronews’ten Rahmi Gunduz’ün haberine göre, Ruhani, ABD’nin Tahran aleyhine uygulamak isteği yeni yaptırımların ise yasal olmadığını yineledi.

Zarif: ABD, BMGK’nu suistimal ediyor

Bu arada İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, sosyal paylaşım hesabından yaptığı açıklamada ABD’nin BM Güvenlik Konseyi’ni suiistimal ettiğini belirtti ve Washington yönetiminin nükleer anlaşmadan tekr taraflı çıkarak kendini tecrit edilmiş bir durumda bulduğunu savundu.

“Nükleer anlaşma tam ve etkili şekilde devam etmeli”

Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurulu kapsamında New York’ta bir araya gelen Fransa, Almanya, Çin, Rusya, İngiltere ve İran’ın dışişleri bakanları önceki gün nükleer anlaşmayı masaya yatırmıştı,

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin başkanlığından toplanan bakanların yayınladığı ortak bildiride. nükleer anlaşmanın ‘tam ve etkili’ bir şekilde uygulanmaya devam edilmesi hususundaki kararlılığın altı çizilmişti.

Tahran yönetimiyle ticareti sürdürmek için özel ödeme kanallarını da içeren yeni bir mekanizma oluşturulacağının açıklandığı bildiride, ABD’nin anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesi ve tekrar yaptırım uygulama kararının ardından pratik çözümler bulunması konusunda uzlaşıldığı belirtilmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *