Erbaş: ‘Müslümanların fıkıh meclislerine ve alimlerine ihtiyacı var’

Erbaş: ‘Müslümanların fıkıh meclislerine ve alimlerine ihtiyacı var’

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Irak Fıkıh Akademisi Başkanı Abdulvahap el-Samerai ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Erbaş, Irak Fıkıh Akademisi Başkanı Dr. Abdulvahap el-Samerai ve üyelerinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “İnşallah burada bulunduğunuz süre içerisinde faydalı, verimli oturumlar, toplantılar gerçekleştirirsiniz. Bu toplantıların, sizin bundan sonraki çalışmalarınızda büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

Din İşleri Yüksek Kurulunun, fıkıh alanında insanların güncel ihtiyaçlarını dikkate aldığını belirten Başkan Erbaş, “Din İşleri Yüksek Kurulumuz, milletimizin yeni gelişmelere yönelik karşılaşmış olduğu problemleri çözme noktasında sürekli bir gayretin içerisinde olmuştur” dedi.

Ali Erbaş, ilahiyat fakültelerinde ve Dini Yüksek İhtisas Merkezlerinde ileri derecede fıkıh birikimine sahip hocaların olduğunu söyledi, tecrübe ve bilgi paylaşımının önemini vurguladı. Fıkhi konularda yapılan paylaşımların bilgi birikimini arttıracağını ifade eden Erbaş, bunun da Fıkıh konusunda eğitim görenlere ve insanlığa faydasının olacağını kaydetti.

“Özellikle güncel fıkhi problemlerin çözüme kavuşturulması noktasında yeni çalışmalara ihtiyaç var” diyen Başkan Erbaş, dünyanın sürekli geliştiğine, hayat şartlarının değiştiğine işaret ederek, “Hayat şartlarına göre Müslümanların bu noktada fıkhi çözümler üretmesi gerekiyor. Bu açıdan Fıkıh meclislerine, Fıkıh âlimlerine Müslümanların büyük ihtiyacı var” dedi.

Irak Fıkıh Akademisi Başkanı Dr. Abdulvahap el-Samerai, kabulden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Diyanet İşleri Başkanlığının tecrübesinden istifade etmek istediklerini belirtti. Samerai, Irak Fıkıh Akademisinin çalışmaları hakkında Başkan Erbaş’a bilgi verdi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

1 Comment

  • Sabir
    21 Eylül 2018, 16:04

    Anlamadım, iraqlılardamı putperesttır? Desene Muhammed(sav)i temsil edacah bir millet qalmadı dunyada.halbuki her zaman beni temsil edacah bir toplum bulundurun buyurmuştu Efendim(sav). Yazıq ediyersiz gendize.

    REPLY