Büyük projelerin gerçek anlamı

Büyük projelerin gerçek anlamı

Vizyonu bulunmayan, dünyaya stratejik bakamayan insanlar bu projelerin gerçek anlamını kavrayamadıklarından eleştiri kısır döngüsüne düşüyorlar.

Habertürk Washington muhabiri Serdar Turgut, bugün ABD kulislerinden bildirmek yerine, Türkiye’de gerçekleştirilen yatırımların anlamı üzerine yazdı. Bu yatırımların aslında “Bir Kuşak Bir Yol” projesi kapsamında yapıldığını, Çin’in ‘Bir Kuşak Bir Yol’ projesinin dağılımının İstanbul’dan yapılacağını belirten Turgut şunları anlattı:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vizyonu doğrultusunda Türkiye üçüncü köprü, büyük havalimanı gibi dev projelere imza atıyor.

Vizyonu bulunmayan, dünyaya stratejik bakamayan insanlar bu projelerin gerçek anlamını kavrayamadıklarından eleştiri kısır döngüsüne düşüyorlar.

Halbuki adım adım görülüyor ki Türkiye, Çin’in 21’inci yüzyıla damgasını vuracak ‘Bir Kuşak Bir Yol’ projesinin en önemli stratejik ortaklarından bir tanesi olma yolunda ilerliyor.

Otoyollar, üçüncü köprü ve havalimanı bu stratejik ortaklığın en önemli adımları. Kanal İstanbul da öyle.

Çin’den başlayıp tüm Asya, Avrasya’dan toparlanıp kamyonlarla getirilecek malların dünyaya nihai dağtım noktası İstanbul olacak. Havayolundan dağılımı Türk Hava Yolları kargo yapacak. Deniz yolundan ise Kanal İstanbul aracılığıyla dünyaya açılınacak.

Bence Cumhurbaşkanı Erdoğan bu vizyonu çok önceden oluşturdu ve yapımını istediği tüm büyük projelere bu vizyon nedeniyle karar verdi.

THY KARGO

Türk Hava Yolları’nın yönetim kurulu başkanı İlker Aycı, 17 Eylül tarihinde çok önemli bir açıklama yaptı: “Yeni havalimanımıza iki milyon tonluk bir yatırım yapıyoruz. O iki milyon tonluk kapasiteyi doldurma hedefindeyiz. Doldurduğumuz zaman dünyadaki 5 büyük hava kargosundan birisi THY’nin kargosu olacaktır.”

İlker Aycı ayrıca şu anda dünyada 82 noktaya ulaştıklarını, 1 milyar dolar bariyerini aştıklarını ve gelecek yıl için de 1.5 milyar doları geçeceklerini söyledi.

Görünen o ki THY, Çin’in ‘Bir Kuşak Bir Yol’ projesinin dünyada başarılı olabilmesi için Çin açısından en önemli şirket olacak kısa süre sonra. Ve tabii ki kazanan da Türkiye olacak.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *