ABD’nin terör raporunda Gülen de yok YPG de

ABD’nin terör raporunda Gülen de yok YPG de

ABD Dışişleri Bakanlığı 2017 Terörizm Raporu’nun Türkiye bölümünde FETÖ’den bahsedilirken elebaşı Fethullah Gülen için “din adamı” ifadesi kullanıldı. Terör örgütü PYD/YPG ile ilgili bölüm de rapordan çıkarıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, her yıl terörizm raporunu yayımlıyor. 2017 terörizm raporunda Türkiye bölümünde geçen yıl olduğu gibi bu yıl da “Türkiye’nin FETÖ’yü terör örgütü olarak tanımladığı” belirtildi, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen için “din adamı” ifadesi kullanıldı.

NTV’nin aktardığına göre, “Türkiye’nin terörle mücadele çabalarının FETÖ’ye yönelik soruşturma nedeniyle etkilendiği” iddia edilen raporda, bazı operasyonlar üstü kapalı olarak eleştirildi.

Raporda Türkiye’nin içeride PKK, dışarıda da DAEŞ ile mücadele ettiği vurgulandı.

Geçen yıl, “Türkiye’nin YPG’yi PKK’nın uzantısı olarak gördüğü” şeklindeki ibarelerin bu yılki metinden çıkarılması ise dikkati çekti.

FIRAT KALKANI HAREKATI’NA ÖVGÜ

Raporda, Türkiye’nin 2017 yılında DAEŞ’e karşı düzenlediği ve 3 bin 60 daeş militanını öldürdüğü Fırat Kalkanı harekatına da değinildi.

Türkiye’nin koalisyona olan katkısına ve hava sahasını açarak DAEŞ’e büyük darbe vurulmasıyla uluslararası terörle mücadelede aktif bir rol aldığına vurgu yapıldı.

Türkiye’nin, DAEŞ’e katılmak için ülkeye giriş yapmak isteyen 145 ülkeden 53 bin 781 kişiye giriş yasağı getirdiği ve terör gruplarıyla ilişkisi olduğu tespit edilen 5 bin 446 kişiyi sınır dışı ettiği belirtildi.

Raporda terör saldırıları hakkında da bilgi verildi. Dünya genelinde saldırıların yüzde 23 oranında azaldığı bildirildi.

Raporda, bu düşüşün DAEŞ’in büyük oranda yenilgiye uğratılmasından kaynaklandığı ifade edildi.

Raporun “Terörizmin Devlet Sponsorları” bölümünde İran, Sudan, Suriye ve Kuzey Kore ‘terör sponsoru’ kategorisinde sayıldı. Raporda, Kuzey Kore’nin nükleer silahlarla bölgeyi ve komşularını tehdit etmesinin yanı sıra başka ülke sınırlarında suikastlar düzenlettiği ileri sürüldü. Raporda İran için ise “1984’ten beri terör destekçi ülke olarak belirlenmiş olan İran, Lübnanlı Hizbullah ve Gazze’deki terör gruplarının yanı sıra, Suriye ve Irak’taki çeşitli grupları destekleyerek 2017’de de terör bağlantılı aktivitelerine devam ediyor” denildi.

Terör grupları tarafından yapılan terör saldırıları hakkında da bilgi verilen raporda, dünya genelinde gerçekleştirilen terör saldırılarının yüzde 23 oranında azaldığı bildirildi. Raporda, söz konusu düşüş Irak’ta sıkça saldırılar düzenleyen DEAŞ’ın büyük oranda yenilgiye uğratılması olarak gösterildi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *