Erdoğan, CHP-İş Bankası ilişkisini tartışmaya açtı

Erdoğan, CHP-İş Bankası ilişkisini tartışmaya açtı

Azerbaycan dönüşü gezisini takip eden basın mensuplarının uçakta sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP ve İş Bankası ilişkisine dikkat çeken bir açıklama yaptı. Atatürk’e ait bir varlığın ancak hazinenin sahip olması gerektiğini savundu.

Yeni Şafak gazetesinin manşetinde yer alan haberde, konuyla ilgili olarak sorulan, “CHP’nin bir tv kanalını satın aldığı iddiası var. Bu, Anayasa mahkemesinin ilgilenmesi gereken bir suç değil mi?” sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan şu yanıtı verdi:

Ben şöyle bir şey söyleyeyim size. Bir tv kanalı açmış açmamış çok önemli değil. Partili birinin televizyonu da olabilir. Bunlar önemli değil. Ama daha önemli bir suç var. Siyasi partiler banka kurabilir mi? Hayır, kuramaz. Ama şu anda CHP, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü suistimal ederek, onun Cebi Hümayun’undan dediğim, İş Bankası hisselerinin %28’inin sahibi durumunda. Oradan para alamıyor ama yönetim kurulunda dört üyesi var. Bu dört üye ne iş yapar? Buna bir bakılması lazım. Ben diyorum, bir defa Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu tür bir varlığı herhangi bir siyasi partinin etiketi altına giremez. Girse girse hazineye girer. Öyle mi? Basın mensupları olarak siz de inceleyin bence bu konuyu.

VAKIFBANK İÇİN DE TALİMAT VERDİM

Vakıfbank’ta da Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün ciddi bir hissesi var. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün bu hissesini genel müdürlüğe aktarmak için gerekli talimatı verdik. Bir an önce oraya aktarılsın. Oradan gelecek gelir vakıf yatırımlarında kullanılsın. Zaten haram. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün haramla ne alakası olur? Olmaması lazım. Ya bunu vakıf katılıma veya genel müdürlüğe bunu vermesi lazım ki, Vakıflar Genel Müdürlü’ğü bütün eserlerinde bu harcamaları yapsın. Bu talimat verildi. Bu çok çok ciddi bir imkan. Vakıflar genel müdürlüğü de bu imkanı en ideal şekilde kullanma fırsatını yakalamış olacak.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *