İspanya’da bir aktör dine hakaretten tutuklandı

İspanya’da bir aktör dine hakaretten tutuklandı

Sosyal medya paylaşımında Tanrı’ya ve Hz. Meryem’e hakaret eden İspanyol sinema oyuncusu Willy Toledo hakkında, Hristiyan Avukatlar Derneği’nin suç duyurusuyla açılan dava nedeniyle gözaltına alındı.

Aktörü destekleyen bazı sanatçılar başkent Madrid’de sokağa çıkarak kararı protesto etti. Bu sanatçılardan Oscar ödüllü ünlü aktör Javier Badem, İspanya’nın diktatör Franco dönemindeki baskı günlerine dönme riski taşıdığını söyledi. Badem, geçen mayıs ayında Madrid’de bir kilisede konuyla ilgili yapılan basın açıklamasında da oyuncu arkadaşının yanında yer almıştı.

Tutuklanan aktör Willy Toledo hakkında Madrid polisi, hakkında açılan söz konusu davanın duruşmalarına katılmadığı için savcılığın talebiyle çıkarılan yakalama kararı kapsamında gözaltına alındığını duyurdu.

Euronews’ten Devrim Hacısalihoğlu’nun haberine göre, Toledo’nun gözaltına alınmasına neden olan olaylar zinciri, ülkenin güneyindeki Sevilla kentinde 2014 yılında bir sokak gösterisinde başladı. Burada, üç feminist kadın, Kutsal Hafta olarak bilinen Hristiyanlığın kutsal töreninde, iki metre uzunluğunda plastik bir vajina maketini, “Başkaldıran Vajina” sloganı eşliğinde taşıdı. Gösterici kadınların bu eylemle, kutsal törenlerdeki Bakire Meryem ikonuna gönderme yapmaları, dini duyguları zedeleyerek toplumda ayrımcılığı ve nefreti körüklemek suçlamasıyla soruşturma konusu oldu.

Kadınlar hakkında mahkeme süreci devam ederken Toledo geçen Temmuz ayında Facebook paylaşımında, soruşturmaya sert tepki gösteren bir mesaj paylaştı. İspanyol oyuncu paylaşımında Tanrı’yı ve Meryem’in kutsallığını küfür içeren ifadelerle tanımladı, “Bu ülke dayanılmaz biçimde utanç verici. İğreniyorum. Yaşasın Başkaldıran Vajina” ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine Hristiyan Avukatlar Derneği Toledo hakkında Tanrı’ya ve Bakire Meryem’e hakaret ettiği iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Toledo kendisini 18 Nisan ve 28 Haziran’da mahkemede hazır bulunmaya çağıran iki mahkeme celbine uymayacağını, çünkü herhangi bir suç işlemediğini, dolaysıyla duruşmalara katılmasına da gerek olmadığını” savunmuştu. Bunun üzerine savcılık Madrid polisinden Toledo’nun mahkemeye zorla getirilmesini istemişti.

Toledo hakkındaki dava, bazı kesimlerce ifade özgürlünün kısıtlanması olarak değerlendirilirken, İspanya’da daha önce de sahne adı Valtonyc olan rapçi Jose Miguel Arenas Beltran, şarkılarında Krala hakaret ettiği, terörü övdüğü ve tehditte bulunduğu gerekçesiyle 3,5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

İspanya, cezanın infazından hemen önce Belçika’ya kaçan Beltran hakkında yakalama ve iade kararı çıkarmıştı. Belçika mahkemesi, Beltran’ın İspanya’ya iade edilip edilmeyeceğine 17 Eylül’deki duruşmada karar verecek.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *