Tacikistan’da camilerden toplanan para ile Lenin heykeli restore edildi

Tacikistan’da camilerden toplanan para ile Lenin heykeli restore edildi

Orta Asya medyası, Tacikistan’ın güneyindeki Müslüman imamların camilerde topladıkları haftalık bağışlarla Lenin heykelini restore ettiklerini yazdı. Heykelin onarımı için Müslümanların neden ortaya atıldığı ise şu an bilinmiyor.

Bolşevik devriminin lideri Vladimir Lenin’in önderliğinde kurulan Sovyetler Birliği’nde yer alan ülkelerden Tacikistan’da da diğer Sovyet ülkeleri gibi 70 yıl boyunca ateizm yaygınlaşmıştı.

Lenin’in Şaruz kentinin merkezinde bulunan heykeli iki yıl önce kimliği belirsiz kişilerce devrilmişti.

BBC’nin aktardığına göre, Radio Liberty’nin Tacikçe Servisi olan Radio Ozodi’nin haberinde, saldırı sırasında eli kırılan heykele yeniden el yapıldığı ve heykelin altın rengine boyandığı kayedildi.

Fikir imamlardan gelmiş

Şaruz Kent Konseyi’nden Mehriniso Rajabova, heykeli restore ettirmek için para toplama fikrini imamların kent yönetimine getirdiğini söyledi ve ekledi:

“Heykeli tamir ettirdiler, heykel etrafındaki parkı da elden geçirdiler ve fıskiyeleri yaptırdılar.”

Radio Ozodi’ye konuşan bir imam, restorasyonun maliyetini açıklamasa da her caminin haftada 100 dolar bağış topladığını söyledi.

Şaruz’daki Lenin heykeli SSCB tarafından 1980 yılında yapılmıştı.

11 yıl sonra bağımsızlığını ilan eden ülkede çok sayıda Lenin heykeli yıkılırken, ülkenin güneyindeki en büyük Lenin heykeli olan bu heykel, tarihi değer taşıdığı gerekçesiyle yıkılmamıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *