Litvanya’dan Amerikan firmasına mektup: Orak çekiçli tişört satmayın

Litvanya’dan Amerikan firmasına mektup: Orak çekiçli tişört satmayın

Litvanya kendi ülkesinde satışı yasak olan orak-çekiçli kıyafetleri satan Amerikalı uluslararası perakende firması Wal Mart’a bir mektup gönderdi.  

ABD’nin en büyük mağaza zincirlerinden olan Wal Mart’ın, Sovyetler Birliği (SSCB) döneminin sembolü olan orak çekiç işaretli tişört ve berelerin satmasına Litvanya’da tepki topladı.

Litvanya’nın Amerika Büyükelçisi Rolandas Krisciunas, Wal Mart’a bir mektup yazarak orak çekiçli kıyafetlerin satılmasının durdurulmasını talep ettiklerini söyledi. Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius da attığı tweette “Üstünde Nazi sembolü olan bir giysi almak istemezdiniz değil mi” yazdı.

2004 yılında AB’ye üye olan Litvanya, SSCB’den ayrılan ilk ülke olmuştu ve orak çekiç sembolünün kullanılmasını yasaklanmıştı. Litvanya yönetime bu karara gerekçe olarak 1944 ve 1953 yılları arasında 50 binden daha Litvayalı’nın SSCB tarafından sürüldüğü Sibirya kamplarında ölmesini 20 binden fazla kişinin de Sovyetlere karşı savaşırken öldürülmesini gerekçe göstermişti.

Litvanya, SSCB ve Almanya arasında imzalanan gizli bir anlaşmadan sonra SSCB tarafından işgal edilmiş ve yaklaşık 300 bin Litvanyalı Sibirya’daki kamplara gönderilmişti. (Kaynak: The Guardian)

Gazete Duvar

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *