3 ülke arasında yıllık ticaret hacmi 1 trilyon dolar

3 ülke arasında yıllık ticaret hacmi 1 trilyon dolar

ABD ve Meksika, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması (NAFTA)’nın yenilenmesi konusunda anlaşmaya vardı. NAFTA’ya taraf olan üçüncü ülke Kanada üzerindeki baskı ise devam ediyor. 

KANADA KABUL ETMEZSE!
Euronews’ün haberine göre, ABD Başkanı Donald Trump ve Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto, Kanada ile müzakerelerin hemen başlayacağını söylese de, Trump üçlü bir anlaşmaya varılamadığı takdirde Kanada yapımı otomobillere ek gümrük vergisi koyacaklarını açıkladı: “En kolayı otomobillerine ek vergi uygulamak. Bu muazzam miktarda para demek ve çok basit bir pazarlık. Bir günde bitebilir ve ertesi güne çok para kazanabiliriz.”

Mevcut anlaşmada üç ülke arasındaki ticarette bir malın gümrüksüz satılabilmesi için belli bir katma değer yüzdesinin Kuzey Amerika’da üretilmiş olması gerekiyor. Otomobillerde yüzde 62,5 olan bu oranın anlaşmanın yenilenmesi sonrası yüzde 75’e çıkarılması planlanıyor.

Mutabakat aynı zamanda, otomobil parçası üretiminin yüzde 40-45’inin, saatlik ücreti en az 16 dolar olan işçiler tarafından yapılmasını şart koşuyor.

1 TRİLYON DOLARLIK TİCARET HACMİ
ABD, Meksika ve Kanada, aralarında her yıl 1 trilyon dolarlık ticaret yapıyor. Üç ticaret ortağı arasındaki müzakereler bir yılı aşkın süredir devam ediyor. Meksika ve ABD arasındaki görüşmeler, Trump’ın Amerikan işçileri için ‘felaket’ olarak nitelendirdiği otomotiv endüstrisi hakkında kuralların yeniden gözden geçirilmesine odaklandı.

Kanada Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Chrystia Freeland ise müzakerelere devam edeceklerini ve yalnızca ülkenin çıkarına olacak bir anlaşmaya imza atacaklarını açıkladı.

Trump, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile görüşeceklerini söyledi. ABD’li üst düzey bir yetkili de üç ülkeden oluşan bir anlaşmanın cuma gününe kadar sağlanmasını umduklarını belirtti.

Trudeau ise Pena Nieto ile yaptığı konuşmada, NAFTA ‘nın ‘her üç taraf için de başarılı bir sonuca varma’ taahhüdünü paylaştı. Pena Nieto da Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Kanada’yı ‘bu hafta’ üç uluslu bir anlaşma imzalamak üzere müzakerelere çağırdı.

Trump’ın ABD Kongresine hafta sonuna kadar 90 gün içerisinde yeni bir ticaret anlaşması imzalanmasını öngören resmi bir tebligat göndermesi bekleniyor. Bu da yakında görevden ayrılacak olan Meksika Cumhurbaşkanı Pena Nieto’ya anlaşmayı imzalamak için yeterli süre sağlıyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *