Eski avukatı Cohen, suçlamaları kabul etti

Eski avukatı Cohen, suçlamaları kabul etti

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın eski avukatı Michale Cohen vergi kaçırma, banka dolandırıcılığı ve yalan beyanda bulunarak seçim finansmanında usulsüzlük yapma gibi hakkındaki tüm suçlamaları kabul ederek federal savcılarla anlaşma yoluna gitti.

New York Federal Mahkemesi’nde yargılanmakta olan Cohen savcılıkla işbirliği yapmamış olsaydı en az 20 yıl hapis cezası alması kuvvetle muhtemeldi. Ancak 51 yaşındaki Cohen’in yaptığı anlaşmaya göre 3 ila 5yıl arasında hapis cezası alması bekleniyor.

Euronews’ün haberine göre Cohen’in işbirliği yapmak üzere savcılıkla anlaştığı yönündeki iddiaları ilk olarak Amerikan haber kanalları ABC ve NBC News gündeme getirmişti. Cohen’in federal savcılıkla vardığı anlaşmanın Başkan Trump için ne gibi sonuçları olacağını önümüzdeki günler gösterecek. Bazı hukuk uzmanlarına göre bu anlaşmanın Trump’ı hukuken oldukça savunmasız bir konuma itmesi mümkün görünüyor.

Trump’ın eski avukatı hangi iddialarla suçlanmıştı?

Michael Cohen ve ailesinin, kendilerine ait bir taksi firması adına iki ayrı bankadan alınan 20 milyon dolardan fazla kredi başvurusu sırasında bankalara yalan bilgi verdiği iddia edilmişti. Savcılar aynı zamanda Cohen’in Donald Trump’ın Başkanlık kampanyası sırasında yaptığı mali işlemleri de araştırıyordu.

52 yaşındaki avukatın Trump’la birlikte olduğunu iddia eden porno yıldızı Stormy Daniels’a susması karşılığında ödeme yapması nedeniyle Amerikan seçim yasasında öngörülen mali kuralları ihlal etmekten ceza alabileceği de gündeme getirilmişti.

Michael Cohen kimdir?

On yılı aşkın süreyle ABD Başkanı Donald Trump’a ait Trump Organization’ın avukatlığını yapan Michael Cohen, Trump’ın sağ kolu olarak nitelendiriliyordu.

Cohen, Başkan Trump’la cinsel ilişkiye girdiğini belirterek dava açan Daniels’e sus payı olarak ödeme yaptığını doğrulamış, ancak Beyaz Saray ödemenin Başkan’ın bilgisi dahilinde olmadığını açıklamıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

1 Comment

  • grafiker
    23 Ağustos 2018, 22:25

    Peki trump yargılanacak mı? bilgi verir misiniz?

    REPLY