Almanya’nın ‘vasıflı eleman’ ihtiyacı artıyor

Almanya’nın ‘vasıflı eleman’ ihtiyacı artıyor

Almanya’da hükümet, ülkede kronik hale gelen iş gücü sorununu azaltmak için göçmen yasasını hafifletmeye yönelik yeni bir tasarı üzerinde çalışıyor.

İçişleri, Çalışma ve Ekonomi bakanlıklarının üzerinde çalıştığı tasarı, Avrupa Birliği dışından vasıflı işçilerin Almanya’ya gelişini kolaylaştırmayı amaçlıyor. Ancak söz konusu çalışmanın ülkedeki göçmen karşıtlığı politikaları alevlendireceği, aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif Partisi (AFD) gibi popülist partilerin ekmeğine yağ süreceği belirtiliyor. Zira Angela Merkel liderliğindeki koalisyon, son seçimlerde göçme politikaları nedeniyle hayli oy kaybına uğramıştı. Halihazırda üzerinde çalışılan yeni tasarı, temel olarak AB dışındaki profesyoneller için daha ılımlı göç politikasını öngörüyor.

1 milyon 200 bin kişiye ihtiyaç var

Euronews’ün haberine göre, Federal Çalışma Bürosu’ndan ay başında yapılan açıklamada, Almanya’da rekor düzeyde çalışan açığı bulunduğu bildirildi. Kurumun verilerine göre, hali hazırda 1 milyon 200 bin iş için kota doldurulabilmiş değil. Bu alanlarda çalışacak vasıflı insan aranıyor. Niteliki iş gücü eksikliği ve bu iş gücünün yetiştirilmesinin de minimum 3 buçuk yıl sürmesi göz önüne alındığında Avrupa Birliği’nin en büyük ekonomisi konumundaki Almanya’da yetkilileri derinden endişelendiriyor. Özellikle Alman gençlerin iş piyasasına pek hevesli olmaması bir diğer sorun olarak görülüyor.

Berlin hükümeti, iş gücü piyasasındaki boşluğu doldurmak için 2015’te ülkeye kabul ettiği bir milyonun üzerinde göçmenden yararlanmak istedi. Ancak gerek ülkeye gelen göçmenlerin yeterli seviyede Almanca bilmemesi gerekse göçmenlerin büyük kısımının kalifiye olmaması, arz – talep dengesini sağlayamadı. Tasarının taslak metninin muhabirleri tarafından görüldüğünü bildiren Reuters, Alman İçişleri, Çalışma ve Ekonomi bakanlıklarının ülkeye daha fazla yabancı vasıflı işçi almayı kabul etmeyi kabul ettiklerini aktardı.

İki hükümet kaynağı da, taslağın kabinenin tüm üyelerine gönderildiğini ve hükümetin yakında bir karar vereceğini bildirdi. İçişleri Bakanı Horst Seehofer’ın öncülüğünde hazırlanan tasarıda, Federal hükümetin yetenekli iş gücü kavramını yeniden tanımlayacağı ve üç alana odaklanacağı bildirildi. Bunlar; Alman iç piyasası, Avrupalı ​​ve AB dışından uluslararası yetenekli işçi potansiyelleri.

Seehofer liderliğindeki Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) her ne kadar Angela Merkel’in iktidar ortağı olsa da göçmenlik ve sığınmacı politikalarında Merkel’e nazaran daha katı bir çizgide duruyor. Ancak Seehofer, temmuz ayında yaptığı açıklamada, yurt dışından gelecek profesyonel işçiler için sonbaharda bir göç yasası sunacağı konusunda söz vermişti.

Almanya’da yürürlükte olan ‘mavi kart’ sistemi, kuruluşların yabancı akademisyenleri ve profesyonelleri işe almasını çok daha kolay hale getiriyor. Yeni tasarı da, şirketlerin artık boş pozisyonları doldurmak için Alman vatandaşlarına öncelik verme durumunu ortadan kaldıracak ve AB dışından gelecek yabancılara da öncelik hakkı tanıyacak. Ayrıca mezunlar ve mesleki eğitim almış çalışanlar, yeterlilik ve dil gereksinimlerini karşıladıkları takdirde Almanya’ya belirli bir süre içinde iş arama şansına da sahip olacaklar. Bu şahısların iş arama sürecinde sosyal yardım haklarına erişimi olmayacak, ancak dolgun ücretli işlerde çalışmalarına izin verilecek. Tasarı, vasıflı kişilerin niteliklerinin tanınmasını daha hızlı ve kolay hale getirecek.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *