Tarım ilacı üreticisi Monsanto tazminata mahkum edildi

Tarım ilacı üreticisi Monsanto tazminata mahkum edildi

Kanser hastası Dewayne Johnson’un ‘son davam’ dediği hukuk mücadelesinde en büyük tarım ilaçları üreticilerinden Monsanto’yu mahkum ettirmeyi başardı. Şirket, Johnson’a 289 milyon dolar ödeyecek.

Bir aydır Amerika Birleşik Devletleri’nin San Francisco kentinde devam eden davada, Monsanto şirketi, ilaçlarındaki glifosat maddesi yüzünden lenf kanserine yakalandığını söyleyen Johnson’a 289 milyon Dolar tazminat ödemeye mahkum edildi.

Euronews’ten Hüseyin Koyuncu’nun haberine göre, iki çocuk babası Johnson, iki yıl boyunca bahçıvanlık işinde kullandığı RoundUp ve Ranger Pro ilacının (herbisit) içerdiği glifosat maddesinin kanserojen olduğunu ve şirket tarafından kasıtlı olarak gizlendiğini iddia ediyordu. Johnson Monsanto’ya 400 milyon Dolarlık tazminat davası açmıştı.

Jüri heyeti, Monsanto’nun ilaçlarının kansere yol açtığını bilmesine rağmen tüketicileri uyarmadığına hükmetti.

Hedef gösterilen ürünler Türkiye’de de satılıyor

Duruşma sonrası konuşan Johnson, “Bizi destekleyen herkese teşekkür ederim. Umarım bu dava, bu ciddi soruna dikkat edilmesini sağlar. Bu dava benden çok daha büyük” ifadelerini kullandı.

Johnson’ın avukatı Brent Wisner ise, müvekkilinin ailesinin hayatını düzene sokmak için bir fırsat olarak değerlendirirken, bu davanın benzer davalara da örnek teşkil edebileceği ve kimyasal ilaç şirketlerine davaların artabileceğini açıkladı.

Kaliforniya mahkemesinin kararı gelecek davalarda emsal teşkil edeceği için Monsanto şirketi glifosatın kansere yol açmadığını savunmaya devam ediyor ve kararı temyiz etmeyi planladığını açıkladı.

Davada hedef gösterilen RoundUp ve Ranger Pro tarım ürünleri Türkiye’de de satılıyor.

Glifosatın etkileri tartışılmaya devam ediyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) uzmanlaşmış kanser kuruluşu olan Uluslararası Kanser Araştırmaları Kurumu glifosatın insanlarda muhtemelen kansere yol açabileceği görüşünde.

Ancak Amerikan Çevre Koruma Ajansı (EPA), dikkatli kullanıldığında glifosatın güvenli olduğunda israr ediyor.

Dünyada birçok çevre örgütü de ilacın acilen yasaklanmasını talep ediyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *