ADD Genel Kurulu’nda Fetö’cü tartışması

ADD Genel Kurulu’nda Fetö’cü tartışması

Atatürkçü Düşünce Derneği’nin 15. Olağan Genel Kurulu yapıldı. İki gün süren Genel Kurul’da yapılan seçimleri Süheyl Batum kazanırken, FETÖ’cü tartışması toplantıya damgasını vurdu.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) 15’inci olağan kurultayı Ankara’da gerçekleştirildi.

Genel Başkanlık için Tansel Çölaşan ile CHP eski Milletvekili Prof. Dr. Süheyl Batum yarıştı. Batum, Tansel Çölaşan’ı geride bırakarak ADD’nin yeni genel başkanı oldu. Oylama sonucunda Süheyl Batum 515 oy alırken, Tansel Çölaşan 442 oyda kaldı.

Süheyl Batum’un listesi ise 4 fire verdi. Batum’un listesini delen isimler, Tansel Çölaşan, Öner Tanık, Özgün Şimşek ve Durur Gök oldu.

NELER YAŞANDI

Odatv.com dün sona eren ADD genel kurulunu okurlarına şöyle aktardı:

Dün, delege ve üyelerin katıldığı kurultayın açılış konuşmasını ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan yaptı. Kurultayın ilk gününde divan seçimi yapıldı ve divanda Süheyl Batum ekibinin öne çıktığı görüldü.

Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde yapılan kurultayın ikinci gününde Süheyl Batum söz aldı.

Batum, konuşmasında şunları söyledi:

“Öncelikle şunu söylemek isterim ki bugün burada bulunan herkes, aynı geminin yolcusu ve aynı yüce düşünce değerleri için mücadele veriyor. Bunu çok iyi biliyorum. Mücadelemiz, amaçlarımız hep aynı” diyen Batum şöyle devam etti:

“Ayrıca, hepinizin bila istisna bu derneğin yönetiminde yer alacak inanç ve yetenekli olduğunuzdan da zerre şüphem yok. Amaçlarımız hep aynı… Gelecek hayallerimiz ve umutlarımız ortak…

Zaten bu nedenle Cumhuriyet mitinglerinde de birlikteydik. Silivri Zindanlarının önünde de. Gezi Parkında da. Kuğulu Parkta da, Tunalı Hilmi’de de, ADD Okulunda da, 16 Nisan referandumunda da… Bizler, hep birlikte Atatürk’ün bizlere emanet ettiği Cumhuriyetin, o Cumhuriyetin ilkelerinin, kurumlarının, gençlerimize, çocuklarımıza, geleceğimize kalması için mücadele edenler olarak hep birlikteydik.”

Süheyl Batum aday olmasının amacını şöyle açıkladı: “İşte, bugün arkadaşlarımla birlikte, aday olarak karşınıza çıkmamızın tek amacı, tek nedeni de bu. Bundan böyle farklı bir mücadele izlemek… Atatürkçü Düşünce Derneğinin, özellikle tabii ki Genel Merkezinin, edilgen, sadece basın bildirileri yayınlamakla yetinen, gündemi takip etmekle yetinen bir kuruluş olmakla yetinmesini kabul etmemek. Daha cesur, daha akılcı, daha kavrayıcı, dinamik, cesur Atatürkçü gençlerle birlikte mücadele azmi yüksek bir yönetim anlayışı yaratabilmek.”

“Şeker fabrikaları mı satılıyor, basın bildirisi yayınla yeter… Süper Kupa maçında Atatürk posterini mi staddan dışarı attılar, TBMM’ye vatandaşı, üzerinde Atatürk resmi olan tişört ile sokmadılar mı, siteden bir yazı yayınla yeter. ‘Çok üzüldük’ de, yeter…” sözleriyle Tansel Çölaşan yönetimini eleştiren Süheyl Batum konuşmasında şunlara dikkat çekti:

“Sadece belirli günlerde yapılan eylemler, belirli günler arasına sıkışmış söylemlerle değil, düşünce üretip, yayarak, Atatürkçü kadrolar yaratmak yoluyla, topluma, ülkemize, Atatürk yolunu hep birlikte açmak için umut yaratmak.

Gezi Park’ı eylemlerinin, Cumhuriyet mitinglerinin, hatta son İnce Mitinglerinin coşkusu ve başarısı nereden kaynaklanıyordu? Kaybettiğimizi sandığımız bir duygunun yeniden yüreklerimizde ve tüm benliğimizde doğmasından; yalnız olmadığımızı görmek. Birlik olduğumuzu hissetmek ve her şeyden önemlisi kimilerinin bize 20 yıldır hiç durmadan ısrarla inandırmak istedikleri gibi bir azınlık olmadığımızı görmek. Bir ‘elitler azınlığı’ olmadığımızı hissetmek.”

FETÖ’CÜ TARTIŞMASI

Süheyl Batum’un başkan adaylarına tanınan 20 dakikalık süreyi aşması üzerine salondan tepkiler geldi. Divan başkanı ise “Aynı süreyi başkanımıza da tanıyacağız” açıklamasında bulundu.

Batum konuşmasının son bölümünde ise kendisine yönelik “FETÖ’cü” iftiralarının yöneltildiğini açıkladı.

“Hakkımızdaki inanılması güç yalanlarla, iftiralarla mücadele etmek durumunda kaldık” diyerek “FETÖ’cü” iddialarının nasıl ortaya çıktığını şöyle anlattı:

“Bir gün İzmir’den aradılar. Bizzat Genel Başkan’ın kendisi geldi ve sizin hakkınızda belgeler dağıttı dediler. Bir gün Karadeniz’den aradılar. Sizin FETÖ üyesi olduğunuza dair FETÖ’cü olduğunuza dair yalan dolu, iftira dolu sözde belgeler dağıtıyorlar dediler. Bir gün Doğu Akdeniz’den aradılar. Sizin hakkınızda ADD Genel Merkez’inden kargo gönderildi. İçinde sizin etnik gruplara eşitlik konulu anayasa değişikliği önergesi verdiğiniz iddia ediliyor dediler.

Diğer bir gün, Ege’den ‘buraya bir GYK üyesi bir de DK üyesi geldi, sizin için FETÖ’cüdür dediler’ diye aradılar. Tüm bu ahlak dışı, yalan dolu, iftira dolu rezilliklerle uğraşmak zorunda kaldık.

ADD’nin, bizzat Genel Merkezinin, bizzat Tansel Çölaşan’ın bu yöntemlere başvurduğunu görmek, hepimiz için yeniydi. Çok üzücüydü.

Yine de üstünde durmamaya çalıştık. Biz yine programımızı anlatmaya çalıştık.

Ama durmadılar, bıkmadılar, usanmadılar. Çünkü kaybedeceklerini görmek ve kaybetmek korkusu tüm boyalarının silinip akmasına neden oldu. Adalet boyasının, ahlak boyasının, ar boyasının ve her şeyden önemlisi Atatürkçülük boyasının.”

Süheyl Batum “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganlarıyla sahneden indi.

Süheyl Batum’un ekibinden Semih Dikkatli ise sosyal medyada “Sayın @suheylbatum u FETÖ cu olmakla suçlamak alçaklığın dik alasıdır. Koltuğunu kaybedeceğini anlayan çölaşan eşinin yazılarına bir göz atsın. Cemaatı desteklemek lazım diye yazı yazan Sayın Batum değildi…” mesajını paylaştı.

Süheyl Batum ise konuşması öncesi sosyal medya hesabından “Atatürk sevdalılarının, örgütün gücüyle, Atatürkçü gençlerin sonsuz destekleriyle ve 1919 ruhuyla kazanacağız. Listemiz” mesajıyla şu listeyi paylaştı:

TANSEL ÇÖLAŞAN NELER SÖYLEDİ

Tansel Çölaşan ise konuşmasında genel kurulun yapıcı bir genel kurul olmasını istediğini belirtti. “Bu Genel Kurul’da ülkemizin ağır sorunları çerçevesinde bir sağduyu çıkacağı umudunu hala taşıyorum” diyen Çölaşan, 30 yıl önce ömrünü bu ülkeye Atatürkçü düşünceye adamış kişilerin kurduğu son derece saygın, düşünceleri berrak Türkiye Cumhuriyeti’nin yıkıldığı projenin başladığı süreçte dahi ahlaklı,  temiz, sağduyulu mücadele veren insanların mirasını taşıdıklarını dile getirdi.  Çölaşan konuşmasında özetle şunları söyledi:

“Bu sebeple, bu ilk başta yaşananları ben kişisel anlamda unutacağım, sizlerin hepinizin de unutmasını diliyorum ve bu çerçevede, hepinizi ancak bu şartta, Mustafa Kemal’in askeri olmayı hak ediyoruz diyebilmeliyiz.

Bu Genel Kurul’un yapıcı bir genel kurul olmasını arzu ediyorum. Yine bu umudumu taşımaya devam ediyorum. Çünkü biliyorsunuz ülkemiz gerçek anlamda bir emperyalist saldırı altında ve emperyalist saldırının içerdeki destekçileri, hatta bir konuşmamda söylediğim için bana dava açıldı, ödedim ama sonuçta bireysel haktan geri aldım, onu da söylemek suretiyle; gaflet ve dalalet ve hiyanet içindeki insanların el birliğiyle getirildiği bir süreçten geçiyoruz.”

İşte Tansel Çölaşan’ın listesi:

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *