Yapay et daha sağlıklı olacakmış!

Yapay et daha sağlıklı olacakmış!

Hollandalı bir şirket, laboratuvar ortamında et üretti. Tat olarak gerçeğinden ayırt edilemeyen et, 2021 yılında piyasaya sürülecek.

Dünyanın kök hücre yoluyla elde edilmiş sığır etinden ilk hamburgerini, 5 yıl önce üretmeyi başaran Hollandalı “Mosa Meat” şirketi, restoranlara laboratuvar ortamında üretilen et satmak için 7 milyon euro fon sağladıklarını açıkladı.

Güneş gazetesinin haberine göre, yapay etin üretimi için canlı hayvandan alınan hücre örneklerini kullanan şirket, 3 yıl sonra seri üretime geçerek, bir hamburger köftesini yaklaşık bir dolara mal etmeyi amaçlıyor.

Az sayıda hayvan hücresi numunesinin kendini büyük demir hazneler içerisinde yeniden üretmesiyle oluşturulan et yüzde 100 gerçek et tadı verecek. Ayrıca bakteri türlerinden de muaf olacak.

Şirket yetkilileri, “30 yıl içinde tüm dünyada tamamen yapay et yenecek. Hem tadı bildiğimiz etle tıpatıp aynı hem de daha sağlıklı olacak” ifadelerini kullandı. Yetkililer, yapay et sayesinde dünya genelindeki et maliyetini düşürmeyi planladıklarını söyledi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *