Hem üyeyiz, hem karşıyız!

Hem üyeyiz, hem karşıyız!

ABD merkezli araştırma kuruluşu PEW’in 2017 yılında yaptığı araştırmada, NATO’ya üye ülkeler içinde, halkı en fazla İttifak’a karşı olan ülke Türkiye çıktı. Türkiye’yi Yunanistan ve İspanya izliyor.

15 Temmuz darbe girişimi, S-400’ler, NATO tatbikatındaki Türkiye düşmanı uygulamalar… Ankara’dan NATO’ya itirazların yükseldiği dönemde anketler halkın tepkisini de ortaya koydu. Amerika bir taraftan hedefleri doğrultusunda çalışmaya devam ederken, bir yandan da halkların nabzını tutmaya devam ediyor.

NATO’yu olumlu gören sadece yüzde 23

PEW’in araştırmasına göre Türk vatandaşlarının yüzde 58’i NATO’yu olumsuz değerlendiriyor.

Aydınlık gazetesinin aktardığına göre, ilgili araştırmada, 12 NATO üyesi ülkenin vatandaşlarına İttifak’ı olumlu mu olumsuz mu değerlendirdikleri sorulmuş. Türk vatandaşlarının yüzde 58’i NATO’yu olumsuz değerlendirdiğini ya da karşı olduğunu bildirmiş. Türkiye’yi yüzde 57 ile Yunanlılar, yüzde 40 ile İspanyollar takip ediyor.

Türklerin sadece yüzde 23’ü NATO’yu olumlu değerlendirdiğini bildirmiş.

PEW araştırma şirketi, Avrupa ülkeleri vatandaşlarına başka bir soru daha sormuş: “Eğer Rusya Avrupa ülkelerinden herhangi birine saldırırsa ABD askeri güç kullanır mı?”

Çoğunlukla ABD’nin güç kullanacağı yanıtı verilmiş. Türk vatandaşlarına bu soru sorulmamış.

‘Türkiye’ye en büyük tehdit Amerika’

PEW’in 2017 yılında yaptığı araştırmaya göre, Türk vatandaşlarının yüzde 72’si, Türkiye’ye yönelik en büyük tehdit olarak ABD’yi gördüğünü belirtmiş. Yine Türklerin yüzde 79’u ABD’yi olumsuz değerlendirdiğini belirtmiş. Olumlu olarak değerlendirenlerin oranı 2015’te yüzde 29 iken, 2017’de yüzde 18’de kalmış. Ayrıca Türk vatandaşlarının yüzde 82’si Amerikan kültürü/ideolojisine karşı olduklarını bildirmiş.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *