Diyanet’ten 15 Temmuz genelgesi

Diyanet’ten 15 Temmuz genelgesi

15 Temmuz için ayrı bir web sitesi hazırlayan Diyanet İşleri Başkanlığı, bir genelge ile etkinlik programı yayınladı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş imzası ile yayınlanan genelge şöyle:

Vatanımızı işgal etmeye, milletimizi yok etmeye, devletimizi yıkmaya kasteden, milletimizinsilahlarını yine aziz milletimize doğrultan ihanet çetesi FETÖ karşısında Çanakkale ruhuyla toptan bir direniş ve diriliş öyküsü yazılalı iki yıl olmuştur. O karanlık gece, verilen destansı mücadeleyle parlak bir zafere dönüşmüştür.

Milletine, bayrağına, vatanına, devletine sahip çıkmak üzere cansiparane mücadele eden milyonlar, bu uğurda canını veren şehitlerimiz ve yaralanan gazilerimiz bu necip milletin kalbindeki mümtaz yerini daima muhafaza edecektir.

Bu bağlamda 15 Temmuz Ruhu’nun geleceğimiz olan çocuklarımız ve milletimiz nezdinde ortak bir bilince dönüştürülmesi büyük önem arz etmektedir. 15 Temmuz 2016 günü milletçe verdiğimizmücadelenin yıl dönümünde Cumhurbaşkanlığı ve Valiliklerce düzenlenecek programlar yanındamüftülüklerimizce de etkinlikler düzenlenecektir.

Buna göre;

1. Başkanlığımız öncülüğünde milletimizin katılımıyla “Şehitlerimiz İçin Kur’an Okuyoruz”kampanyası başlatılmıştır. Bu kapsamda 15 Temmuz 2018 tarihine kadar her cami ve Kur’an Kursunda en az bir Kur’an hatmi okunacaktır.

2. 13 Temmuz 2018 günü Cuma namazı öncesi şehirlerin merkez camilerinde, bu toprakları vatankıldığımız günden beri değerlerimiz uğruna canlarını feda eden bütün şehitlerimizin ruhlarınaithafen Ek-1 çerçevesinde “Kur’an-ı Kerim Ziyafeti” programları yapılacaktır. Diğer cami ve mescitlerde ise şehitlerimizin ruhlarına ithafen Kur’an-ı Kerim tilavet olunacaktır.

3. 13 Temmuz 2018 Cuma günü Başkanlıkça hazırlanan hutbe tüm camilerde ve mescitlerdeokutulacaktır. Ayrıca turistik camilerde ve Arap nüfusun yoğun olduğu yerlerde Başkanlığımızweb sayfasında yer alan mezkur hutbenin İngilizce, Almanca ve Arapça versiyonunun okutulması sağlanacaktır.

4. Yaz Kur’an Kursu öğretici, öğrenci ve velilerinin katılımıyla düzenlenecek olan vatan sevgisi, milli birlik ve beraberlik konulu “Şehitlerimizi Anma Özel Programı” Ek-2 çerçevesinde gerçekleştirilecektir.

5. Ceza infaz kurumları ve geçici barınma merkezlerinde çerçevesi müftülüklerimizce belirlenmek üzere “15 Temmuz’da Ne Oldu” başlıklı konferanslar düzenlenecektir.

6. Mülki amir başkanlığında halkımızın katılımıyla icra edilecek toplantılarda müftülerimizşehitlerimizin ruhlarına ithafen Ek-3 duayı okuyacaklardır.

7. 15 Temmuz 2018 Pazar gününü 16 Temmuz 2018 Pazartesi gününe bağlayan gece saat 00.13’teülkemizdeki 90 bin caminin tümünde eşzamanlı olarak bir defa salâokunacaktır. Ayrıca camiler sabah namazına kadar açık tutulacak, minarelerin ışıkları yakılacaktır.

8. 09-15 Temmuz 2018 tarihleri arasında, müftülerimiz başkanlığındaki heyetlerce şehitlikler, şehit yakınları ve gaziler ziyaret edilecektir.

9. Ek-4 listedeki illerde Başkanlıkça görevlendirilen ekiplerce Ek-5 (Dini İstismar Eden Terör Örgütleri İle Mücadele Semineri) çerçevesinde programlar icra edilecektir. Ayrıca tüm illerdehalkımıza yönelik, çerçevesi müftülüklerimizce belirlenmek üzere Temmuz ayı içerisinde “15 Temmuz ve Din Güvenliğimiz” başlıklı konferanslar düzenlenecektir.

10. Hafta boyunca vaazlarda ve yerel medya organlarında şehitlik, milli irade ve dini değerleresahip çıkmanın önemi üzerine konuşmalar yapılacaktır.

11. Başkanlıkça hazırlanan 15temmuz.diyanet.gov.tr web sayfası personelimize duyurulacak,içeriğindeki bilgi ve materyaller Ek-1, Ek-2 programlarda, yerel medyada ve diğer çalışma alanlarında kullanılacaktır. Ayrıca Ek-6’daki afiş konferanslarda kullanılmak üzere bastırılacaktır.

12. Ülke genelinde eş zamanlı okunacak salâlar başta olmak üzere yapılacak olan diğer tüm programlar hakkında halkımıza gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır.

13. Yapılan tüm faaliyetlerin raporu il müftülükleri tarafından 10 Ağustos 2018 Cuma gününe kadar dinhizmetleri@diyanet.gov.tr e-posta adresine gönderilecektir.

Prof. Dr. Ali ERBAŞ
Diyanet İşleri Başkanı

page2image1121901392

Bilgilerinizi ve gereğini önemle rica ederim.

Ekler:
1- Kur’an-ı Kerim Ziyafeti Programı (1 sayfa) 2- Şehitlerimizi Anma Programı (1 sayfa)

2- Şehitlerimizi Anma Programı (1 sayfa)

3- Dua Metni (3 sayfa)
4- Program Yapılacak İller (1 sayfa) 5- Program Akışı (1 sayfa)
6- Afiş (1 sayfa)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *