Merkez Bankası Başkan ve Yardımcılarına istisna

Merkez Bankası Başkan ve Yardımcılarına istisna

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı ve başkan yardımcılarının 4 yıllığına Cumhurbaşkanı tarafından atanması kararlaştırılırken, görevden alınamayacakları da karara bağlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın göreve başlamasının ardından dün yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı ve başkan yardımcılarının 4 yıllığına Cumhurbaşkanı tarafından atanması kararlaştırıldı.

Başkan ve yardımcısı atandıktan sonra görev süreleri dolmadan görevden alınamayacak.

4 yıllığına atanacak

Vatan gazetesinin haberine göre, aynı kararname ile, TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) üyeleri de Cumhurbaşkanı onayıyla atanacaklar. Resmi Gazete’nin önceki günkü mükerrer sayısında yayımlanan 703 nolu Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile TCMB Kanunu’ndaki, “(TCMB) Başkanı Bakanlar Kurulu kararıyla 5 yıllık bir dönem için atanır. Bu sürenin sonunda yeniden atanabilir” fıkrası yürürlükten kaldırılmıştı. Söz konusu KHK ile TCMB başkan yardımcıları için aranan “Meslekleriyle ilgili en az 10 yıl çalışma ve başkanın önerisi ile müşterek kararla 5 yıl süreyle atanma” ibaresi de kaldırılmıştı. Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yer alan ‘Üst Kademe Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usullerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne göre TCMB Başkanı ve yardımcıları 4 yıllığına Cumhurbaşkanı tarafından atanacak.

Görevden alınamayacaklar

İlgili kararname ile görev süreleri 4 yıl olarak belirlenen TCMB Başkanı ve yardımcısı, PPK üyelerinin yanı sıra rektörler, TÜİK başkanı, ÖSYM başkanı, TRT Genel Müdürü, RTÜK hariç düzenleyici denetleyici kurum başkan ve üyeleri, TMSF Başkanı ve üyelerinin de aralarında bulunduğu üst yöneticiler “Görev süreleri sona ermeden Cumhurbaşkanınca görevden alınabilir” hükmünden istisna tutuldu.

İstisna tutulanlar görev süreleri en fazla 4 yıl olarak belirlenenlerin yer aldığı 3 sayılı cetvelde bulunuyor. Aynı listede yer alan üst yöneticilerin istisna tutulduğu diğer hükümler ise görev sürelerini, atandıkları tarihte görevde bulunan cumhurbaşkanının görev süresi ile sınırlayan hüküm oldu. Bir istisna da ilgili kamu üst yöneticilerinin Cumhurbaşkanı’nın görev süresi bitiminde görevlerini sona erdiren hüküm oldu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *