Küreselleşmeden ‘huzursuz olmayın’ toplantısı!

Küreselleşmeden ‘huzursuz olmayın’ toplantısı!

Daha insani bir dünya kurma hayalini taşıyan uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olduğunu savunan Crans Montana Forumunda bu yıl, küreselleşmenin zararları konuşuldu.

Küreselleşmeden kimler sıkıntı yaşıyor?

Bu yıl 29.’su düzenlenen Crans Montana Forumu, her yıl siyaset ve iş dünyasının önde gelen isimlerini bir araya getiriyor.

Brüksel’de yapılan forumda öncelikli olarak iklim değişikliği, artan eşitsizlikler ve yoksulluğun birçok kişiyi küreselleşme hakkında nasıl huzursuz ettiği konuşuldu.

Euronews’ün haberine göre, Crans Montana Forumu’nun kurucusu ve onursal başkanı Jean-Paul Carteron’a göre küreselleşmenin negatif etkilerine maruz kalan ülkeler, tam da küreselleşmeye karşı çıkan, korumacı politikalara yönelen ülkeler.

Küreselleşmenin kötü kullanıma açık olduğunu ifade eden Carterton, bu düşüncesini şu şekilde açıklıyor:

“Küreselleşme yapı itibariyle sapkınlığa yatkın: sınırları yok, her şey serbest, her şey açık… Pazar kendini kontrol ediyor. Ama aslında bu doğru değil. Farkediyoruz ki, sıkıntı yaşayan ülkeler sağ eğilimli ülkeler. Sağ hareketlerin, milliyetçilik akımının yükselişte olduğu ülkeler.”

Küresel dünyada eşitsizlikler her geçen gün artıyor…

Küreselleşme fakir ülkelere hiçbir avantaj sağlamıyor. Bu da ister istemez bir adaletsizlik duygusuna neden oluyor. Eski Mali Devlet Başkanı Dioncounda Traoré bu eşitsizlik duygusunun nasıl oluştuğunu “dünyadaki zenginliğin adaletsiz bir şekilde dağıtıldığı kuşku götürmez bir gerçek. Küçük bir azınlık refah içinde yaşarken, büyük çoğunluk sefalet içinde” ifadeleriyle özetliyor.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın eski başkanı İbrahim Betil de Crans Montana Forumu’nun konuşmacıları arasındaydı. 2011 yılından bu yana faaliyet gösteren Sosyal ve Ekonomik Yaşamda Nitelikli Değişim ve Gelişime Destek Derneği Sen De Gel’in de kurucuları arasında bulunan Betil, yoksullukla mücadele üzerine deneyimini paylaştı.

“Küreselleşme ve iklim değişikliği birbirine paralel şekilde ilerliyor”

Crans Montana Forumu’nda tartışılan konulardan biri de iklim değişikliğiyle birlikte yükselen deniz seviyesiydi. Kiribati gibi ada ülkeler yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Kiribati Cumhuriyeti’nin eski cumhurbaşkanı Teburoro Tito’ya, bugün karşı karşıya kaldığımız iklim değişikliği krizinin sorumlusu küreselleşme. Tito, “Küreselleşme ve iklim değişikliği birbirine paralel şekilde ilerliyor. Sanayileşme yüzünden. Sanayileşme, üretimi arttırmanız, karı yükseltmeniz anlamına geliyor, çevreye verdiğiniz zararı hiç umursamadan…

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *