Kızlar kültür oyunları, erkekler aksiyon oynuyor

Kızlar kültür oyunları, erkekler aksiyon oynuyor

BTK’ya göre, kızlar stres atıp zaman öldürmek için internette eğitsel ve zekâ oyunlarını tercih ederken erkekler hava atmak için aksiyon, macera, strateji ve sportif oyunlara yöneliyor

İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla çocukların sosyal ilişkilerini ve zihni becerilerini geliştiren saklambaç, körebe, seksek, ip atlama, beş taş gibi geleneksel sokak oyunlarının yerini tablet ve akıllı telefonlardaki dijital oyunlar aldı.

Habertürk’ün verdiği bilgiye göre, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), kızların daha çok zaman öldürmek, erkeklerin ise arkadaşlarına karşı hava atmak, üstünlük kurmak için oyun oynadığını belirtti.

ERKEKLERİN MERAKI ÜSTÜNLÜK OYUNU

Gazete Habertürk’ün haberine göre BTK’dan yapılan açıklamada, cinsiyetin oyun oynama alışkanlıklarını etkilediği ifade edildi. Açıklamada şöyle denildi: “Erkek öğrencilerin, kız öğrencilerden daha ciddi bir şekilde bilgisayar oyunlarının etkilerine maruz kaldığı görülmüştür.

Erkekler daha çok aksiyon-macera, strateji, spor ve çevrim içi şiddet içerikli oyunları tercih ederken, kızlar eğitsel soru-cevap ve zekâ oyunlarını tercih etmektedir. Yapılan bilimsel çalışmalarda, ‘Oyun oynamanın en sevdiğiniz yönü’ sorusuna kızlar ‘zaman öldürmek’ ve ‘stres atmak’ cevaplarını verirken, erkek öğrenciler ise ‘kendi oyuncu karakterimi oluşturmak ve seviyesini yükseltmek, kendimi diğerlerinden üstün hissetmek ve oyunlarda seviye satarak para kazanmak’ şeklinde cevap vermişlerdir. Erkekler, dijital oyunlar vasıtasıyla sanal kimlikler inşa etmekte, bu durumun sorunlu kimliklerin oluşmasına neden olabileceği düşünülmektedir.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *