“Trump, Suriye’yi Putin’e bırakıyor” iddiası

“Trump, Suriye’yi Putin’e bırakıyor” iddiası

Washington Post’un iddiasına göre, 16 Temmuz’da Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşecek olan ABD Başkanı Trump, İran’ın nüfuzunun azaltılması karşılığında Suriye’nin kontrolünü Esed, Putin ve İsrail’e bırakacak. ABD askerlerini de çekecek.

Amerikan Washington Post gazetesinin köşe yazarlarından David Ignatius’un dün yayımlanan makalesinde, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Suriye’deki krizi bitirmek için Rusya ve İsrail ile anlaşma yapmaya hazırlandığını öne sürdü.

Star gazetesinin aktardığına göre, “Is Trump handing Putin a victory in Syria?” (Trump, Putin’e Suriye’de bir zafer mi veriyor?) başlıklı makalede, Trump’ın bölgedeki tek büyük amacının “İran’ın bölgedeki nüfuzunu bitirmek olduğuna” vurgu yapıldı.

Terör örgütü DEAŞ’ın Suriye’de tamamıyla bozguna uğratıldığını hatırlatan Ignatius, ABD’li üst düzey yetkililerden aldığı bilgileri kaynak göstererek, Trump’ın, ABD’nin bu zamana kadar eğitim ve silahları ile yatırım yaptığı Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) askerlerinin karşısında Esed’in iktidarını tekrar meşru kılmaya hazır olduğunu belirtti. Trump’ın Suriye politikasını “ileri-geri giden bir pinpon topuna” benzeten Ignatius, Trump’ın selefleri Obama ve Bush’un aksine benzeri yatırımlardan kaçınacağını öne sürdü.

TERÖR ÖRGÜTÜ YPG’YE DE DESTEK VERİLECEK

16 Temmuz’da Helsinki’de Putin ile bir zirve yapmaya hazırlanan Trump’ın, “İran’ın bölgedeki nüfuzunun önlenmesi ve ABD askerlerinin bölgeden çekilmesi karşılığında Rusya’ya, Suriye’deki siyasi geçişin sağlanması” önerilecek. Ignatius’un iddiasına göre taslak tasarının detayları şöyle:

– Suriye’deki İran destekli güçler, İsrail sınırındaki Golan Tepeleri’ne en az 80 kilometre uzaklıkta durabilecek.

– İsrail, Rusya’nın izniyle Suriye’de kendisini tehdit eden İranlı hedefleri vurabilecek. Ancak İsrail, Rus askerlerin silahsız olması halinde müdahale edebilecek.

– Rusya tarafından havadan desteklenen Esed güçleri, güneybatısındaki alanları geri alacak.

– Rusya’nın askeri polisleri güneybatıdaki sınır noktalarında, belki başka noktalarda da kontrolü ve güvenliği sağlayacak. Ancak bir Avrupalı diplomatın iddiasına göre, Rusya’nın kontrolü eline alması “gerçekçi tahminler üzerine” kurulmadı. ABD şimdilik güneyde El Tanf’taki kontrolünü sürdürecek, böylece İran’ın nüfuzunu engelleyecek.

– Rusya ve Esed rejimi, ABD’nin de silah desteği sağladığı terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı YPG’ye yardım edecek.

ABD’li kumandanlar ABD askerlerinin bölgedeki kalış süresinin maksimum 18 ay daha sürmesini bekliyor. Ancak Trump, bu misyona olan sabrını yitirmek üzere. Suriyeli muhalif liderler ise ABD’nin bu planı karşısında hayal kırıklığına uğradı. WP’ye konuşan bir ÖSO askeri lideri, “Amerika’nın ihaneti karşısında gelecekte yeni cihatçı hareketlerin doğabileceği” yönünde uyardı.

ABD ASKERİ MÜNBİÇ’TE DEVRİYEDE

ABD Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) bağlı Savunma Bilgi Dağıtım Servisi, ABD askerlerinin Münbiç’te Türkiye ile ABD arasında anlaşma sağlanan ortak yol haritası uyarınca ABD tarafından yapılan devriyeye ait fotoğrafları yayımladı.

24-26 Haziran tarihleri arasında karargâh çavuşu Timothy R. Koster tarafından çekilen fotoğraflarda Münbiç’e yakın sınır boyunca devriye yapan ABD zırhlı araçları ve askerleri görülüyor. Türk askerinin ve ABD askerinin DEAŞ’tan temizlenen sınırın iki tarafından ayrı ama koordineli bir şekilde görevini yürüttüğü belirtilerek, devriyelerin “DEAŞ’ın tamamen temizlenmesi ve güvenliğin korunması ile bölgeye istikrar” getirdiği vurgulanıyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *