Utanç veren birincilik

Utanç veren birincilik

Uyuşturucu ve Bağımlılıkla Mücadele Platformu Başkanı Yasemin Öney Cankurtaran, “Ülkemiz sentetik uyuşturucuya bağlı ölümlerde Avrupa ülkeleri arasında birinci olmuştur” dedi.

Uyuşturucu yaşı 9’a indi

Uyuşturucu ve Bağımlılıkla Mücadele Platformu Başkanı Yasemin Öney Cankurtaran, Türkiye’nin sentetik uyuşturucuya bağlı ölümlerde Avrupa ülkeleri arasında birinci olduğunu ve uyuşturucu kullanımının 9 yaş sınırına kadar indiğini belirterek, her belediyede özel rehabilitasyon merkezleri kurularak tedavi süreci başlatılması, mahalleler ve sokaklar damgalanmadan çalışmalar yapılması gerektiğini kaydetti.

Vatan gazetesinin haberine göre Öney Cankurtaran, 26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, dünyada giderek yaygınlaşan uyuşturucu kullanımının, Türkiye’de de son yıllarda artış gösterdiğine değindi. Birleşmiş Milletler verilerine göre dünyada 29,5 milyon bağımlı bulunduğunu kaydeden Cankurtaran, şu bilgileri verdi: Bonzai kullanımı 5 yılda 15 kat artış göstermiştir. 2017’de dünya genelinde 207 bin kişi yüksek dozda uyuşturucudan yaşamını yitirirken, ülkemiz ise sentetik uyuşturucuya bağlı ölümlerde Avrupa ülkeleri arasında birinci olmuştur.

Ülkemizle ilgili gerek uluslararası gerekse yerelde yapılan araştırmalar gösteriyor ki uyuşturucu belası şu an Cumhuriyet tarihimizin en üst noktasındadır. Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullananlar ve bulunduranlar hakkında mahkemelerce verilen tedavi ve denetimli serbestlik kararları uyarınca 49 bin 561’i yetişkin ve 3 bin 254’ü çocuk olmak üzere toplam 52 bin 815 kişi cezaevine girmemiştir. Bakanlığın istatistiklerine göre, 280 bin 675 kişi tutuklanmak yerine adli kontrolle bırakılmış, 71 kişiye cezaevi yerine konutta infaz kararı verilmiştir.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *