Mahir Ünal: ‘Demokrasi tecelli etmiştir’

Mahir Ünal: ‘Demokrasi tecelli etmiştir’

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, seçimlere katılım oranının yüksekliğine dayanarak demokrasinin Türkiye’de tecelli etmiş olduğunu savundu.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, CNN Türk canlı yayınında gündeme dair açıklamalarda bulunurken, bunlar arasında demokrasiye ilişkin sözleri öne çıktı. Ünal konuyla ilgili şunları söyledi:

Buradan ancak Demokrasi çıkar!

Ülkemize milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Burada bizi mutlu eden demokrasinin, milletimizin kazanmasıdır ve milletin iradesinin sandıkta özgür bir şekilde tecelli etmesidir. Dün de basın açıklamamda buna işaret ettim. 1877’den bugüne kadar seçim tecrübesi var. Bu ülkenin en hassas olduğu konu kendi reyidir, oyudur. Türkiye’de de seçim güvenliği 1946 seçimlerini saymazsak eğer, 1980 darbesinden sonra bile ısrarla korunmuştur. 1980 darbesini yapanlar bile başka bir kişiyi işaret etmişlerdir. Millet gitmiştir, kendi uygun gördüğü kişiye Turgut Özal’a oyunu vermiştir. Sandıklarda milletin iradesi tecelli etmiştir.

Herkes oyları sayımında başında duruyor mu? Duruyor. Sonra bütün siyasi parti temsilcilerinin imzasının olduğu tutanakları alıyor mu? alıyor. Şimdi buradan ancak demokrasi çıkar ki bu tecelli etmiştir. Sevindirici bir şey de şu yüzde 88 bir rekor katılımın gerçekleşmiş olması. Ve millet iradesinin yüzde 98’lik bir bölümünün de parlamentoda temsili. Bugün Avrupa demokrasilerine baktığımızda yüzde 30’luk, 40’lık katılım oranları yaşanırken, Türkiye dünyaya örnek gösterebilecek bir tablo ortaya koydu. Bu Cumhuriyetin kazanımıdır. Sandıkta milletin iradesi tecelli etti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *