ABD’nin yeni Türkiye temsilcisi

ABD’nin yeni Türkiye temsilcisi

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne, Dışişleri Bakanlığı’nda ‘Yakın Doğu İlişkileri’nden sorumlu bakan yardımcısı olarak görev yapan David Satterfield atandı.

ABD’nin son Türkiye büyükelçisi: John Bass

Bass, ekim ayında, tam da iki ülke arasındaki vize krizinin ortasında Türkiye’ye veda etmişti.

İstanbul’daki ABD başkonsolosluğu personeli Metin Topuz’un tutuklanmasının ardından Amerikan yönetiminin aldığı Türkiye’deki vize hizmetlerini geçici olarak durdurma kararında onun olduğu iddia edilmişti.

John Bass’in Kabil’e tayin edilmesinin ardından Ankara’da bıraktığı koltuk aylardır boştu. O koltuğa atama 8 ay sonra nihayet yapıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Ortadoğu işlerinden sorumlu müsteşar yardımcısı David Satterfield, ABD’nin yeni Ankara Büyükelçisi oldu. 64 yaşındaki Satterfield, ABD Dışişleri’nin Suriye dosyasına bakan önemli bir kaç isminden biri.

Uzmanlar, 40 başkentte büyükelçi yokken Ankara’ya atama yapılıyor olması iyiye işaret diyor.

Peki yeni büyükelçi Satterfield kim?

Oğul George Bush döneminin Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’nın üst düzey danışmanı ve Dışişleri’nin Irak konusundaki özel koordinatörü olarak görev yapan Satterfield, Irak ve Suriye’deki dengeleri iyi bilen bir diplomat.

Suudi Arabistan, Mısır, Lübnan ve Tunus’ta görev yaptı.

David Satterfield, ABD’nin Dışişleri Bakanı Pompeo’yla iyi ilişkisi olan bir isim.

Satterfield, Ankara’nın yakın takibindeydi.

Nedeni ocak ayında Amerikan Senatosu’nun Dışişleri Komisyonu’ndaki oturumda PKK’nın Suriye kolu YPG’lilerin çoğunlukta olduğu Suriye Dmokratik Güçleri’ne sahip çıkması.

Satterfield o oturumda, Amerika’nın Suriye’deki varlığıyla ilgili olarak, “hemen çekip gitmeyeceğiz. Bu benim fikrim değil, Başkan’ın stratejik kararı.” demişti.

(CNN Türk)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *