Öksüz, Alman istihbaratının elinde mi?

Öksüz, Alman istihbaratının elinde mi?

Alman medyası, 15 Temmuz’un 1 numarası Adil Öksüz’ün, Berlin’de Neukölln’deki adreste devletin bilgisi dahilinde kaldığını iddia etti.

Frankfurter Rundschau gazetesi, Öksüz’ün Berlin’deki devlet güvenliği dairesi tarafından daha sonra güvenli bir yere götürüldüğünü yazdı. Der Tagesspiegel gazetesi de Eyalet Kriminal Dairesi’nin “bu kişinin korumasına ilişkin tedbirler aldığı”na dikkat çekti. Habere göre Alman makamları Öksüz’den uzun süredir haberdar.

Yeni Şafak gazetesinin haberine göre, Firari FETÖ’cü Adil Öksüz’ün Almanya’da kaldığı adres, Alman medyasınca da doğrulandı. Haberlerde, Öksüz’ün Alman istihbaratının elinde olabileceği, güvenli bir yere götürüldüğü ve korumaya alındığı belirtildi.

Alman basınında, FETÖ’nün sözde “Hava Kuvvetleri İmamı” firari darbeci Adil Öksüz’ün, Anadolu Ajansı’na (AA) gelen ihbar mektubunda yer alan Berlin Neukölln’deki adreste kaldığı belirtildi. Frankfurter Rundschau gazetesinin haberinde, Alman makamlarının konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmadıkları vurgulanarak, “Ancak Frankfurter Rundschau gazetesinin bilgilerine göre Adil Öksüz gerçekten o evde kaldı” ifadesi kullanıldı. Haberde Öksüz’ün Berlin’deki devlet güvenliği dairesinin memurları tarafından güvenli bir yere götürüldüğü iddia edildi.

ALMAN MAKAMLARI BİLİYORDU

Berlin merkezli yayım yapan Der Tagesspiegel gazetesindeki haberde de Alman güvenlik birimlerinin bu konuda çekingen davrandığı ancak Eyalet Kriminal Dairesinin devlet güvenlik biriminin “bu kişinin korumasına ilişkin tedbirler aldığı” bilgisi paylaşıldı. Haberde, bu koruma tedbirlerinin uzun zamandan bu yana mı, yoksa adresin yayımlanmasının ardından mı alındığının bilinmediği ifade edildi. Alman makamlarının uzun zamandır Almanya’ya kimin sığındığını bildiği aktarılan haberde, Türkiye’nin Adil Öksüz’ü Interpol üzerinen tutuklama emriyle aradığı vurgulandı. Aynı haberde, “Tagesspiegel gazetesinin bilgilerine göre, Federal Adalet Bakanlığı tutuklamayı ve iade edilmesini reddetti. Alman güvenlik makamları tarafından sadece kaldığı yer tespit edildi” ifadelerinin kullanılması dikkat çekti.

VERİLEN ADRES DOĞRULANDI

Berliner Zeitung gazetesinin “Darbe girişiminin tertipçisi Neukölln’de gizlendi” başlıklı haberinde de “Berliner Zeitung’un edindiği bilgilere göre Öksüz, gerçekten Neukölln’deki o evde kaldı” denildi. AA’ya gelen ihbar mektubunda, Öksüz’ün Almanya’nın başkenti Berlin’in Neukölln ilçesindeki bir evde saklandığı belirtilmiş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Öksüz’ün Almanya’da olduğuna dair kuvvetli şüphe bulunduğunu söylemişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *