Filistinliler Bayram Namazını Dönüş Çadırlarında Kıldı

Filistinliler Bayram Namazını Dönüş Çadırlarında Kıldı

Gazze bölgesinde bugün (15 Haziran Cuma) on binlerce Filistinli Ramazan bayramı namazını Gazze ve Han Yunus şehirlerinin doğusundaki dönüş çadırlarında kıldı.

Gazze’nin 1948’de işgal edilmiş bölgeyle sınırına yakın yerlere kurulmuş olan bu çadırlarda kılınan bayram namazlarına kadınlardan, çocuklardan ve yaşlılardan da çok sayıda insan katıldı.

Gazze’nin doğusundaki dönüş çadırında bayram hutbesini Hamas’ın Siyasi Birim üyelerinden Halil El-Hayye okudu. El-Hayye hutbede: “Halkımız ablukayı kırıncaya ve topraklarımıza ve Kudüs’ümüze dönünceye kadar yürüyüşlerine devam edecektir” dedi.

Halil El-Hayye, Gazze’ye uygulanan ablukanın sorumlusunun siyonist işgal rejimi olduğunu dile getirerek, Filistin halkının dönüş ve ablukayı kırma mücadelesinde ısrarlı olacağını ifade etti.

Hayye, Filistin halkını dize getirme veya onu alternatif bir vatana razı etme planlarının başarılı olamayacağını, Filistin halkının kendi öz vatanına sahip çıkma konusundaki kararlılığından vazgeçmeyeceğini vurgulayarak: “Ancak bu, birliğimizi daha da güçlendirmemizi gerektirmektedir. Kudüs’e varış için yürüdüğümüz yolda birlik halinde olmamız gerekir” dedi.

bayram

Mescidi Aksa’da 90 bin kişi

Siyonist işgal rejiminin, Filistinli Müslümanların Mescidi Aksa’ya ulaşmalarını engellemek amacıyla birçok uygulamaya başvurmasına rağmen yine bugün (15 Haziran Cuma) on binlerce Filistinli Müslüman Ramazan bayramı namazını Mescidi Aksa’da kıldı. İşgal rejiminin uygulamalarından dolayı on binlerce kişinin de Mescidi Aksa’ya ulaşması engellendi.

Mescidi Aksa’da namaz kılabilenlerin genellikle Kudüs ahalisinden ve 1948’de işgal edilmiş bölgeden olduğu Batı Yaka bölgesinden ise çok az kişinin gelebildiği çünkü işgal rejiminin bu bölgeden gelenlere pek çok engel çıkardığı ve sadece yaşlılardan az sayıda insanın ulaşabildiği, gençlerin gelmesinin ise tamamen engellendiği ifade edildi.
Mescidi Aksa’ya gitmek istemelerine rağmen işgal askerleri tarafından Kudüs’ün sur içinde kalan kısmına girmeleri engellenen binlerce Filistinlinin de eski şehrin giriş kapılarında bayram namazlarını kıldığı haber verildi.
Tüm engellemelere rağmen Müslümanların Mescidi Aksa’ya akın etmesi sebebiyle Mescidi Aksa külliyesinin bütün revakları, ağaçlarının altları ve Kubbetu’s-Sahra kısmı namaz için gelenlerle doldu.

Hatip de bayram hutbesinde işgal rejiminin Mescidi Aksa’yı hedef alan yeni uygulamaları, Gazze ablukası ve Müslümanlar arasında dayanışmanın önemi üzerinde durdu.

Filistin Enformasyon Merkezi

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *