Dua yoksa her şey eskir, kalan tek şey keder olur!

Dua yoksa her şey eskir, kalan tek şey keder olur!

Sorun herhalde kadın ya da erkeklerde değil. Sorun, büyük olasılıkla, anlam verilen şeylerin o kadar da anlamlı olmadığının ortaya çıktığı anla ilgili hazırlıksızlık. İki intihar olayının kısa analizi…

Nihal Bengisu Karaca, geçen hafta gerçekleşen ve dünya çapında ses getiren iki intihar olayının kısa bir analizini yapıyor ve sonucu hayatın anlamı üzerinden değerlendiriyor. Dün Habertürk’te yayınlanan yazısında öncelikle, her iki insanın hayatta kazandıkları başarıları şöyle anlatıyor Karaca:

GEÇEN hafta birbirinden üzücü iki intihar vakası yaşandı. Biri, ünlü bir şef, Emmy ödüllü yemek ve kültür programlarının sahibi olan 61 yaşındaki“eğlenceli” bir adam, Anthony Bourdain, diğeri moda dünyasının “neşe” kaynağı olan tasarımlarına imza atmış, Kate Spade New York markasının yaratıcısı Kate Spade.

Bu iki ismin kendi hayatlarına son vermelerini pek çok insan için “çok tuhaf” yapan, ikisinin de hayatta hemen her şeye sahip olması. Bu sahiplik durumunun özel yanı ise iki ismin de alt sınıftan gelmemekle beraber, ağızlarında gümüş kaşıkla doğmuş insanlar olmaması. Bourdainannesi Yahudi, babası Katolik olan sıradan bir göçmen ailenin çocuğu, öyle ki ünlü şefin anne ve babasından okuma alışkanlığından başka aldığı bir miras yok. Spade ise Missouri- Kansas City’den çıkıp Arizona’da devlet üniversitesinde gazetecilik okuyan, mezun olduktan sonra New York’a gelip Manhattan’da bir dergide aksesuvar editörü olarak çalışıp kendi tasarımlarını üreteceği bir moda markası inşa eden bir kadın.

Kate Spade New York markası, neşeli, maceracı, sade ama göze çarpan, tatlı ama basite kaçmayan çizgisiyle metropol kadınına aradığından fazlasını veriyor yıllardır. Alanında özgün, neredeyse “eser” tadında, ilham veren tatlı şeyler milyonlarca dolarlık hak edilmiş bir servet bahşediyor. ABD’de 140, uluslararası ölçekte 175 mağazası oluyor Kate’in. Evli, çocuklu, başarılı bir kadın ve her başarılı zengin insan gibi “yardım projeleri” ile taçlandırılmış bir hayat.

Anthony Bourdain deseniz, şeften ziyade rock star. Yemek turları sayesinde dünyanın en neşeli tatlarını hem denedi, hem yaptı, hem de çok izlenen TV programlarından izleyicisiyle paylaştı. Mükemmel yerlerde yemek yedi, bütün kültürlerin lezzetini içine çekti. Sadece yemek kitapları değil kurgu romanlar da yazdı.

İkisi de kendi yazdıkları peri masallarının hem yazarı hem yönetmeni. Nasıl oldu da iğneyle kazarak inşa ettikleri yaşamlarını kendi elleriyle idam sehpasına çıkardılar?

Nihal Bengisu Karaca, Bourdain’in bir kadınla ilgili skandallar yüzünden intihar ettiği iddiasına ve Spade’in intihar sebebi olarak kocasının gösterildiği iddiaları her ikisinin de güçlü ve özgüveni yüksek karakterler olmaları nedeniyle zayıf buluyor ve şu yorumu getiriyor: 

Sorun herhalde kadın ya da erkeklerde değil. Sorun, büyük olasılıkla, anlam verilen şeylerin o kadar da anlamlı olmadığının ortaya çıktığı anla ilgili hazırlıksızlık.

Yemeyi, gezmeyi, gusto ve stil sahibi olmayı, “Bu imparatorluğu ben inşa ettim” deme keyfini, özgüveni, kır düğünlerini hayatın merkezine yerleştiren, bir de etrafta irili ufaklı haz veren nesneler; Barbados’ta, Monako’da tatiller; ergenliğe girince köklü okullara yatılı verilecek iki güzel “preppy” çocuk oldu mu her şey mükemmel algısı yaratan iyi yaşam ideologları bir şeyi unutuyor: Bütün bunların kaynağına yönelen derin bir teşekkür duygusu yoksa, mükemmelliğin, anlamın ve sahip olunan imtiyazların verdiği tatmin illaki aşınacaktır. Dua yoksa hepsi eskir ve giderek büyüyen tek şey keder olur.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *