Trump-Kim buluşması gerçekleşti

Trump-Kim buluşması gerçekleşti

Başkan Donald Trump ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un, şu ana kadar hiç gerçekleşmemiş bir olaya imza attı ve Singapur’da bir araya geldi. İki ülke, 1953’te Kore Savaşı’nın sonunda barış anlaşması imzalanmamış olmasından dolayı savaş halinde bulunuyor.

Trump ve Kim arasındaki zirve toplantısı önce baş başa görüşmeyle başladı. Trump ve Kim’in heyetler arası görüşmeden önce yanlarında sadece çevirmenlerle başbaşa görüşme yapacak olması, beraberinde bazı endişelere de neden oluyor. Endişelerin kaynağı, böylesine önemli bir toplantıda neredeyse hiçbir görgü tanığının içeride bulunmayacak olması. Sosyal medya platformlarında görüşlerini paylaşan bazı ulusal güvenlik uzmanları, görüşmenin deşifresinin yapılmayacak olmasının ileride Trump için “büyük bir baş ağrısı” yaratabileceği eleştirisinde bulunuyor.

Trump-Kim Zirvesi

Singapur’un Sentosa Adası’nda yapılacak ikili görüşmenin 45 dakika civarında sürmesi bekleniyor. İki lider daha sonra da heyetlerin katılımıyla geniş kapsamlı çalışma yemeğinde bir araya geliyor.

Görüşmeden önce Kuzey Kore lideri Kim, çevirmeni aracılığıyla “Bu aşamaya gelmek kolay değildi. Buraya gelmek için çok sayıda engeli aştık” diye konuştu. Trump ise “Müthiş bir ilişkimiz olacak” dedi. Görüşme öncesi gazeteciler salondan çıkartıldı.

Taraflar yaklaşık 45 dakika sonra yüz yüze görüşmelerin ardından heyetlerarası görüşmelere geçti.

Trump baş başa görüşmenin ardından bir gazetecinin sorusu üzerine, görüşmelerin şu ana kadar çok iyi geçtiğini, aralarında “mükemmel bir ilişki” olduğunu söyledi.

Başkan Trump, heyetlararası görüşmelerin başında yaptığı açıklamada da, “Bugün muazzam bir başarıya imza atacağımızı biliyorum. Bu zamana kadar çözülemeyen büyük bir sorunu, büyük bir ikilemi çözeceğiz. Birlikte çalışarak bu sorunu halledeceğiz” diye konuştu.

Kim de, gelecek süreçte zorlukların olacağını ama Trump’la birlikte çalışacaklarını söyledi. Kuzey Kore lideri, bu zirveyle ilgili de her türden spekülasyonlar ve şüpheleri aşmayı başardıklarını, bunun barış için iyi bir gelişme olduğuna inandığını belirtti.

Heyetlerarası görüşmede Amerikan heyetinde Başkan Donald Trump’a Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly eşlik ederken, Kuzey Kore tarafında da Kim Jong Un’un yanında yardımcısı Kim Yong Chol, Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho ve eski dışişleri bakanı Ri Su Yong yer aldı.

Amerikanın Sesi

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *