Amerika Başkanı’ndan Kanada Başbakanı’na Hakaret

Amerika Başkanı’ndan Kanada Başbakanı’na Hakaret

Kanada Başbakanı Trudeau’nun eleştirilerine kızan ABD Başkanı Trump, “Başbakan Trudeau oldukça iki yüzlü ve zayıf” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun ABD’nin çelik ve alüminyuma gümrük vergisi uygulamasını eleştirmesi üzerine, G7 Liderler Zirvesi’nin Sonuç Bildirgesi’ni imzalamayacağını açıkladı.

Sputnik’in haberine göre, Trudeau’nun açıklamalarını sert bir dille eleştiren Trump, “Başbakan Justin Trudeau, ben ayrıldıktan sonra bir basın toplantısı düzenleyip ‘ABD Gümrük Vergilerinin adeta hakaret olduğunu’ ve ‘itilip kakılmayacağını’ söyleyene kadar G7 toplantılarımızda çok uysal ve nazik davrandı. Oldukça iki yüzlü ve zayıf” dedi.

​Twitter hesabından açıklama yapan Trump, ABD’nin yeni gümrük vergilerini Kanada’nın Amerikan süt ürünlerine uyguladığı yüzde 270 oranlık gümrük vergisine cevap olarak uyguladığını savundu.

Trump, “Justin’in basın toplantısındaki yanlış açıklamalarına ve Kanada’nın Amerikan çiftçi, işçi ve şirketlerine uyguladığı büyük gümrük vergilerinden dolayı ABD temsilcilerine, G7 Sonuç Bildirgesi’ni onaylamamaları talimatı verdim ve bildiriyi imzalamayacağım” ifadelerini kullandı.

​Trudeau G7 Zirvesi’nin sona ermesi üzerine bir basın toplantısı düzenlemiş ve Trump’a ağır eleştiriler yöneltmişti.Kanadalıların I. Dünya Savaş’ından bu yana Amerikan askerleri ile omuz omuza savaştığını hatırlatan Trudeau, ABD’nin Kanada’dan ithal edilecek çelik ve alüminyuma gümrük vergisi uygulamasının Kanada halkına ‘adeta hakaret’ olarak nitelemişti.

Trudeau ayrıca, “Kanadalılar kibardır. Biz makul insanlarız ama itip kakılmayacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *