Eski Bakan kefalet ücretini 3 kilo altınla ödedi

Eski Bakan kefalet ücretini 3 kilo altınla ödedi

Romanya eski Maliye Bakanı Sebastian Vladescu rüşvetten yargılandığı davada mahkemeye kefalet bedelini ödemek için 3 kilo altın ve 315 bin Euro parayla ve 110 bin Euro değerinde gayrimenkul tapusuyla geldi.

Yeni ceza yasası değişikliğinden faydalanan ilk isim olan eski Maliye Bakanı Sebastian Vladescu böylece bir milyon Euro rüşvet aldığı gerekçesiyle yargılandığı mahkemeye bir milyon Euro değerinde kefalet bedeli getirmiş oldu.

Euronews’ten Kerem Congar’ın haberine göre, Romanya Yolsuzlukla Mücadele Kurumu (DNA), iki seçim dönemi boyunca maliye bakanı olarak görev yapan Vladescu’yu bir tren yolu ihalesinde rüşvet aldığını iddiasıyla mahkemeye vermişti. Eski bakan tüm suçlamaları reddetmesine karşın, mahkeme kefalet ücreti belirledi.

ALTINLA ÖDEME

2014 yılında kefalet yasasının yürürlüğe girmesinden bu yana ilk kez bir ismin mahkemeye altın getirdiği bildirilirken, eski bakanın kendisine sorulan mahkemeye niçin altın getirdiğine ilişkin soruları yanıtlamadığı belirtildi.

Vladescu 2005 ile 2007 yılları arasında maliye bakanı olarak görev yapmış ve 2009 Aralık ayında rüşvet aldığı ve görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Görev yaptığı iki bakanlık döneminde Bükreş-Köstence arasındaki 225 kilometrelik demiryolu altyapısının yenilenmesi karşılığında toplam 820 milyon Euro’yu bulan ihalede nüfuzunu kullandığı ve rüşvet aldığı iddiasıyla Yolsuzlukla Mücadele Kurumu (DNA) savcıları tarafından eski bakana soruşturma açılmıştı.

ALDIĞI RÜŞVET KADAR KEFALET ÖDEDİ

Bu ihalede 20 milyon Euro yolsuzluk yapıldığı ve Sebastian Vladescu’nun da bir milyon Euro rüşvet aldığı iddia ediliyordu.

Rüşvet çarkının döndüğü 6 sene süren Bükreş- Köstence demir yolu
Romanya Radyosu ajansı (Rador)’un haberine göre Bükreş-Köstence arasındaki demiryolu altyapı yenilenme çalışmalarının 6 yıl boyunca devam etmesinin de yolsuzlukla ilgili olduğu belirtiliyor.

DNA yetkilileri, eski bakanının bu ihaleden yakınları üzerinden rüşvet aldığı ve bu paranın hayali şirketler üzerinden transfer edildiği öne sürülüyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *