Yolsuzluk ‘yalan makinesi’ ile engellenebilir mi?

Yolsuzluk ‘yalan makinesi’ ile engellenebilir mi?

Kenya Devlet Başkanı, satın alma ve muhasebeden sorumlu tüm üst düzey yetkililerin yalan makinesi testine sokulacağını açıkladı.

Kenya’da yolsuzlukla mücadele için yalan makinesi testi

BBC’nin haberine göre, Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta bu testin, görevlilerin dürüst olup olmadığını belirlemeye yardımcı olacağını, testi geçemeyenlerin açığa alınacağını söyledi. 2013’te göreve gelen Kenyatta yolsuzlukla mücadeleyi önceliği olarak görüyor.

‘Yolsuzluk bizi yok etmeden biz yolsuzluğu yok edeceğiz’

Kenya’nın 55’inci bağımsızlık yıldönümü törenlerinde konuşan Kenyatta, “Yolsuzluk ülkemizi ve çocuklarımızın geleceğini tamamen yok etmeden önce biz yolsuzluğu yok etmek zorundayız” dedi. Kenyatta, yeni önlemler kapsamında tüm devlet daireleri ve bağlı kurumlarda satın alma ve finans birimlerinin müdürlerinin sicillerinin yeniden inceleneceğini belirtti.

78 milyon dolarlık hırsızlık gündeme taşıdı

Gençlere mesleki eğitim verilen Kenya Ulusal Gençlik Dairesi’nde sahte ve mükerrer faturalarla 78 milyon dolar çalındığının ortaya çıkmasından sonra yolsuzluk ülkenin yeniden gündemine oturdu.

Ulusal Gençlik Dairesi’ndeki skandal, bazı tedarikçilerin kuruma sağladıkları mal ve hizmet karşılığında para alamadıkları yolundaki şikayeti üzerine ortaya çıkmıştı. Sahte faturalarla bu kişilere ödeme yapılmış gibi gösterildiği iddiaları üzerine kurumun başkanı ve 40 çalışanı hakkında soruşturma açılmıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *