Popüler kültür simgesi Hobbit evleri artık Sivas’ta

Popüler kültür simgesi Hobbit evleri artık Sivas’ta

Sivas Belediyesi’nin dünyaca ünlü “Hobbit” filmindeki evlerden esinlenerek inşa ettiği Yamaç Evleri, uluslararası bir proje olmaya aday.

Tüm dünyada ses getirmiş önemli bir film serisi olan “Yüzüklerin Efendisi” fantastik / mitolojik bir evrende kurgulanmış bir yapım. Popüler kültürün önemli öğelerinden biri haline gelen bu seriden esinlenen Sivas Belediyesi de ‘Yamaç Evleri’ adı verilen bir Hobbit köyü kurarak bu dünyaya doğru bir adım atmış oldu. Projenin özelliklerini Milliyet’teki Sırt Çantam isimli köşesinde Nükhet Everi şöyle anlattı:

Yıllar içinde teknolojinin gelişmesiyle turizmde de yeni trendler ortaya çıkıyor. İnsanların hepsi olmasa da azımsanamayacak bir bölümü, alışılagelmiş tarzların dışına çıkmak, farklı yolculuk etmek, alışılmıştan farklı şeyler yapmak, özellikle de konaklama konusunda farklı seçenekleri denemek istiyor.
Kimi en konforlu, en lüks otel ve benzeri işletmeleri tercih ederken, kimi daha mütevazı yerlerde konaklamayı, kimi ise otantik ve sıra dışı yerleri tercih ediyor. Kimileri de tüm bunlardan çok daha farklı, romanlarda okudukları, fantastik filmlerde gördükleri ve ancak hayal ürünü denebilecek yerlerde konaklamayı düşlüyorlar. Sivas şehri tam da böyle bir konuyla gündeme geldi son günlerde.

En az iki gün kiralanabilecek

Ünlü yazar J.R.R. Tolkien’i, sinemaya da uyarlanan ve kendisini dünyanın en çok okunan yazarlarından biri yapan “Yüzüklerin Efendisi” romanı nedeniyle elbette hemen herkes bilir. İngiliz dilbilim profesörü ve yazar Tolkien’in bence en büyük başarısı, olağanüstü bir titizlikle kurguladığı “Orta Dünya” adlı fantastik / mitolojik bir evrende geçen “Hobbit” eseridir. Tolkien, bu evrende geçen ve çocuklarına anlattığı masalları kitap haline getirmiştir. “Hobbit” eserinin üzerine kurulduğu Orta Dünya; büyülü, çeşitli ırklara ve dillere sahip epik bir dünyadır. Bu dünyada İnsanlar, Elfler, Büyücüler, Ejderhalar, Goblinler ve Orklar’ın yanı sıra dağların kalbinde yaşayan kudretli, madenci bir halk olan Cüceler de vardır.

Sivas Belediyesi’nin dünyaca ünlü “Hobbit” filmindeki evlerden esinlenerek inşa ettiği Yamaç Evleri, uluslararası bir proje olmaya aday.

Sivas Belediyesi, Tolkien’in yazdığı, Peter Jackson’ın sinemaya uyarladığı “Yüzüklerin Efendisi” ve “Hobbit” film serilerinde yer alan ve Hobbit karakterlerinin yaşadığı küçük tepeler içine gömülen evlerden esinlenerek, iki yıl önce kent merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Paşabahçe Piknik ve Mesire Alanı’na benzeri evler inşa etmeye başladı. Film kahramanı cücelerin yaşadığı evler büyüklüğündeki yamaç evleri, henüz yapım aşamasındayken bile büyük ilgi gördü. 1+1 olarak inşa edilen 65 metrekarelik yamaç evlerinde mutfak, banyo, tuvalet ve yatak odası bulunuyor.

1+1 olarak inşa edilen 65 metrekarelik Yamaç Evleri‘nde mutfak, banyo, tuvalet ve yatak odası bulunuyor.

Belediyenin “Yamaç Evleri” olarak adlandırdığı proje, bu dünyaca meşhur roman ve filmlerin hayranlarını çok mutlu edecek. Çünkü artık en az iki gün olmak şartıyla bu evleri kiralayarak kendilerini, okudukları romanlar ve izledikleri filmlerdeki gibi hissedebilecekler. Yapı olarak oldukça başarılı görünen bu evlerin iç dekorasyonuna da aynı özen gösterilirse “Yamaç Evleri” uluslararası bir proje olmaya bile aday olabilir.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *