Cami Önünde Domuzlu Barbekü Partisine İzin Çıkmadı!

Cami Önünde Domuzlu Barbekü Partisine İzin Çıkmadı!

Provokasyon Hollanda’da devam ediyor. Pegida örgütünün Utrecht kentinde Ulu Cami önünde yapmak istediği barbekü ve domuz çevirme etkinliğine belediye izin vermedi.

Utrecht Belediyesi, aşırı sağcı örgütün Ramazan ayında düzenlemek istediği etkinliği “sorumsuzluk” olarak değerlendirerek izin vermedi.

BBC’nin aktardığına göre, Pegida Hollanda yönetimi, belediyeye başvurarak, üyeleriyle birlikte 4 Haziran’da kentin merkezinde bulunan Ulu Cami önünde barbekü ve domuz çevirme yapmak için izin istedi. Aşırı sağcı örgüt, Müslümanların kutsal ayı Ramazan boyunca, Hollanda’daki diğer büyük kentlerde de, cami önlerinde benzer etkinlikler yapmayı planlıyordu.

‘Kamu düzeni için tehdit’

Ancak Utrecht Belediyesi, sorumsuzca yapılan bu etkinliğin kamu düzeni açısından tehlike yaratacağına karar verdi. Belediye Başkanı Jan van Zanen’in sözcüsü, “Gösteriye izin verilmesi anayasal bir hak. Ancak ortada kamu düzenini tehdit eden bir durum varsa, buna yönelik kısıtlamalar getirilebilir” dedi. Belediye, aşırı sağcı örgüte camiden uzak bir konumda bulunan Westplein’deki toplu taşıma garajı yanındaki alanı gösterdi.

Pegida üyeleri akşam saat 20:00 – 22:00 saatleri arasında bu bölgede toplanabilecek. Ancak aşırı sağcıların açık alande ateş yakması, barbekü ve diğer ısı kaynaklarını kullanması yine yasak olacak. Etkinlikte sert malzemelerden yapılan tabak, bardak ve çatal, bıçak gibi malzemelerin kullanılmasına da izin verilmeyecek.

Sözcü, aşırı sağcıların bu karara itiraz hakkının bulunduğuna da işaret etti.

Belçika’da yapılmıştı

Belçika’daki aşırı sağcı Flaman Çıkarı Partisi de (VB), 19 Mayıs günü benzer bir etkinlik düzenledi. Partinin lideri Filip Dewinter, Flaman Ulusal Gençlik Federasyonu üyeleri ile birlikte Deurne kentinde buluştu. Aşırı sağcı grup, domuz çevirip, barbekü yaptı.

Dewinter, bu etkinlikte çekilen fotoğrafları, #Ramazan etiketiyle Twitter üzerinden paylaştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *