Fransa’da Müslümanlardan Ortak Bildiri

Fransa’da Müslümanlardan Ortak Bildiri

Fransa’da belli başlı Müslüman federasyonların ortak bildirisinde, İslam’ın temellerinin sistematik bir şekilde ve adaletsizce suçlandığı vurgulandı. Bildiride bazı ifadeler ise dikkat çekti.

Fransa’da Ramazan’ın başlaması nedeniyle Fransa’daki Müslüman federasyonları temsilcileri ile Fransa İslam Konseyi (CFCM), Paris Büyük Camii’nde bir araya geldi. Toplantı sonrası yayımlanan ortak bildiride ülkedeki İslamofobik saldırılardaki artışa dikkat çekildi. Ülke genelindeki camilerde görev yapan imamlara, aşırılığa karşı İslam’ın barış ve kardeşlik mesajını iletmek için büyük görevler düştüğü aktarıldı.

Avrupa’da Türkçe yayın yapan aylık bir haber-yorum dergisi Perspektif’in bildirdiğine göre adı geçen bildiride, toplantının Fransa’daki Müslümanların maruz kaldığı endişe verici durumlar ve meşru talepleri konuşma imkanı tanıdığı aktarıldı. Son dönemde kamuoyunda Müslümanlarla ilgili yaşanılan polemiklere dikkat çekilerek, tartışmada İslam dininin temellerinin sistematik bir şekilde ve insafsızca suçlandığına değinildi. Bu tartışmalar sonrası farklı çevrelerden gelen, İslam ile terörizmin yan yana getirilmesi ve sözde yeni “İslami antisemitizm” kavramını kınayan açıklamaların takdirle karşılandığı aktarıldı.

Fransa’daki Müslümanlar Laikliğe derinden bağlı!

Ortak bildiride her türlü ırkçı eylem kınanırken İslamofobik eylemlerin endişe verici yükselişi karşısında Fransa’daki Müslümanların sorumlu davranışının da takdirle karşılandığı aktarıldı. Son derece ırkçı bir şekilde sosyal medyada gerçekleştirilen Müslümanlara yönelik nefret çağrılarının da kınandığı kaydedildi.

Bildiride dikkat çeken ifadeler ise laiklik ve Fransız devleti ile ilgili. Fransa’daki Müslümanların, laikliğe ve dini kuruluşların bağımsız hareket etmesinin garantisi olan devletin tarafsızlığına derinden bağlı oldukları bildiride kaydedildi.

Açıklamada, aşırılık ve radikalliğe karşı İslam’ın barış ve kardeşlik mesajını iletmek için imamlara da hayati görevler düştüğü belirtildi. Başta Filistin olmak üzere dünyada zulme maruz kalmış insanlara da dikkat çekilerek cuma günü ülkedeki tüm camilerde nefret ve şiddet mağdurları ile İsrail’in saldırıları sonucu Gazze’de hayatını kaybeden Filistinliler için dua edilmesi çağrısında bulundu.

Bildiride On Müslüman Kuruluşunun İmzası Yer Aldı

Bildiride CFCM ile birlikte; Paris Büyük Camii Ulusal Federasyonu (FNGMP), Fransa Camileri Birliği (UMF), Fransa Müslüman Federasyonu, Fransa Müslümanları Birliği (RMF), Fransa Türk Müslümanları Koordinasyon Komitesi (CCMTF), Millî Görüş Fransa İslam Konfederasyonu (CIMG), Fransa Müslümanları Ulusal Federasyonu (FNMF), Afrika İslami Dernekleri Federasyonu, Komorlar ve Batı Hint Adaları (FFAIACA), İnanç ve Uygulama Federasyonu ve Reunion Saint-Denis Büyük Camisi temsilcilerinin imzaları yer aldı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *