Fetva hattına ‘Rüyet-i Hilal’ açıklaması

Fetva hattına ‘Rüyet-i Hilal’ açıklaması

Alo Fetva Hattı’na gelen soruları cevaplayan İstanbul Müftüsü Hakan Kamil Yılmaz, Kaliforniya’da İslami bir grubun hilali gördüğünü dolayısıyla Türkiye’nin hesabının doğru olduğunu öne sürdü.

Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz, her yıl ramazan geldiğinde hilalin görülüp görülmediği tartışmalarının yaşandığını belirterek Türkiye’nin bu konudaki yaklaşımını savundu. Yılmaz, “Türkiye’nin ramazan takvimi doğrudur. Çünkü ramazanı Türkiye, hesap üzerine tayin etmektedir.” dedi.

İstanbul Müftülüğü internet sitesinde yer alan habere göre, İstanbul müftüsü Yılmaz, müftülüğe ait Nur-u Osmaniye Camii ek hizmet binasında “Alo Fetva” hattında vatandaşların sorularını cevapladı. Bir vatandaşın, “Hilalin görülmediğini ve bu yüzden pek çok Müslüman ülkede bugün oruç tutulmadığını, bunun sosyal medyada çok tartışıldığını” hatırlatarak, “Türkiye’nin ramazan takvimi doğru mu? Biz bugün neye göre oruca başladık?” diye sordu.

“Türkiye’nin takvimi hesap üzerine yapılıyor”

Türkiye’nin ramazan takviminin hesap üzerine tayin edildiğini ve doğru olduğunu savunan müftü Yılmaz, şunları söyledi:

“Allahu Teala Kur’an’da ‘Ay da güneş de bir hesap çerçevesinde hareket eder’ diyerek bizim hesapla hareket etmemizi emrediyor. Ancak Peygamber Efendimizin, ‘Biz ümmi bir kavimiz dolayısıyla hesap bilmeyiz. Ramazan hilalini görürüz oruca başlarız. Şevval hilalini görür orucu bozarız’ şeklinde bir hadis-i şerifi var. O günün şartlarında olması gereken buydu. Ama teknolojinin bu kadar ilerlediği ve yıllar sonrasının ay hareketlerinin tespit edildiği bir çağda, elbette hesap önemli bir yere oturuyor. Ayrıca Türkiye’nin daha önceki toplantılarında almış olduğu bir karar var. Bu karara göre; dünyanın herhangi bir yerinde hilalin görülmüş olması, diğer yerlerde de görülmüş anlamına geliyor. Bu karara göre Türkiye takvimini ilan etmiştir. Dün akşam itibarıyla Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde hilal görünmüş. Bu bilgi bize ulaşmıştır. Oradaki bir İslami grup, hilali gördüğü için oruca başlamıştır.”

Dünyanın belli bir yerinde hilalin görüldüğünü söyleyen Yılmaz, “Türkiye’nin hesap üzerine yaptığı takvim doğrudur. Türkiye’de oruçlarını başlatmış kardeşlerimiz Ramazan-ı Şerifi idrak ettiklerine emin olsun. Bu manada sosyal medyada paylaşılanlara itibar etmesinler. Türkiye’nin ramazanında, oruca başlamasında ve takviminde problem yoktur. Dolayısıyla Türkiye’nin hem yaptığı hem de hesabı doğrudur. Bu spekülasyonlara değer vermemek lazım. Vatandaşlarımızın gönülleri rahat olsun.” diye konuştu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *