Avrupa’dan ‘Anlaşmayı korumaya kararlıyız’ mesajı

Avrupa’dan ‘Anlaşmayı korumaya kararlıyız’ mesajı

Amerika’nın İran nükleer anlaşmasından çekilme kararı, anlaşmanın Avrupalı taraflarından tepki gördü.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya ve İngiltere ile birlikte Trump’ın kararından duydukları rahatsızlığı dile getirirken, Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, anlaşmanın korunmasında kararlı olduklarını belirtti:

“İran ile imzalanan nükleer anlaşma 12 yıllık bir diplomasinin ürünü. Tüm uluslararası kamuoyuna ait. Amacına uygun bir şekilde çalışıyor ve İran’ın nükleer silah geliştimresini engelliyor. Avrupa Birliği bu anlaşmayı korumaya kararlı. Uluslararası toplumun da kolektif güvenliğimiz için üzerine düşen görevi yapmasını bekliyoruz.”

Mogherini ayrıca, Trump’ın yeni yaptırım uygulama niyetinin endişe verici olduğunu söyledi.

Trump’ın kararının sürpriz olmadığını vurgulayan İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, anlaşmanın diğer taraflarıyla görüştükten sonra nükleer programlarının geleceğiyle ilGili karar vereceklerini ifade etti:

“Endüstriyel düzeyde uranyum zenginleştirmeye herhangi bir sınır olmadan başlayabiliriz. Fakat bu kararı vermeden önce birkaç hafta bekleyeceğiz. Dostlarımızla, müttefiklerimizle ve nükleer anlaşmaya sadık diğer imzacılarla görüşeceğiz. Her şey ulusal çıkarlarımıza bağlı.”

İran’ın anlaşmaya uymadığını savunan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise, Trump’ı kararından dolayı tebrik etti. Netanyahu teşekkür konuşmasında, İran için ‘terörist rejim’ ifadesini kullandı:

“İsrail, Başkan Trump’ın tarihi bir adım attığını düşünüyor. İşte bundan dolayı Başkan Trump’a cesur liderliği, Tahran’daki terörist rejimle mücadele taahhüdü ve İran’ın asla nükleer silah sahibi olamaması için gösterdiği gayreti şükranla karşılıyoruz. Teşekkürler.”

(Euronews)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *