Batı’nın uyuşturucu sarmalı: Binlerce kişi ‘kenevir’ çağrısı yaptı

Batı’nın uyuşturucu sarmalı: Binlerce kişi ‘kenevir’ çağrısı yaptı

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te binlerce kişi uyuşturucu üretiminde de kullanılan kenevir bitkisinin bireysel tüketim amacıyla evlerde üretilmesinin yasal hale getirilmesi için gösteri düzenledi.

Kenevir bitkisinin faydaları olduğunu savunan ve bunun için daha fazla araştırma yapılmasını talep eden göstericiler şehrin en bilinen mekanlarından Plaza de Mayo meydanında toplandı ve Meclis binasına yürüyüşe geçti. Euronews’ün haberine göre göstericiler, “Evlerimizin basılmasını hapis cezası tehdidinden bıktık. Evimize gelip ekinlerimizi çalıyorlar. Çocuklarımıızn ilacı bu. Youtube’da da bu konuda sansür var. Baskılardan bıktık artık.” diyor.

Arjantin’dekiyle aynı amaçlı bir başka gösteri de Peru’da da başkent Lima’daydı.

Her yıl yürüyüş yapılıyor

19 yıldır mayıs ayının ilk cumartesi günü dünyanın pek çok ülkesinde kenevir bitkisinin dolaşımına özgürlük talepleriyle ve farklı isimlerle Küresel Marijuana yürüyüşü düzenleniyor.

Kenevir bitkisinin yaygın bazı türlerinden, sağlığa zararlı etkileri bilinen Marijuana ya da bilinen adıyla esrar üretiliyor.

Son yıllarda bazı ülkeler Tıbbi Kenevir Yasası ile kenevir üretimi ve tedavi amaçlı kullanımını serbest bıraktı.

Bu ülkelerden Kanada, esrarın tıbbi amaçla kullanımını 2001 yılında yasallaştırırken yetişkinlerin evlerinde dört adet kenevir bitkisi yetiştirmesine izin verecek yasayı yürürlüğe geçirmeye hazırlanıyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *