Petrol bölgesi için PYD – Esed çatışması

Petrol bölgesi için PYD – Esed çatışması

Suriye’de önemli petrol yataklarının bulunduğu Deyrizor kentinde PYD/PKK ve Esed yanlısı güçler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Rejim yanlısı güçler dün sabah saatlerinde Fırat’ın doğusunda ve Deyrizor ilinin batı kırsalında yer alan Cenine Caya Hisan ve Şakra köylerine saldırı düzenleyerek buraları ele geçirdi.

Yeni Şafak’ın haberine göre, terör örgütü PYD/PKK, bunun üzerine bölgedeki kamplarından takviye göndererek bölgeye saldırı düzenledi.

Terör örgütü PYD/PKK, ABD savaş uçakları ve Apaçi helikopterleri ile hava desteği de alarak söz konusu köyleri geri aldı.

20 kişi öldü

İki grup arasında çıkan çatışmalarda, rejim yanlısı güçlerden en az 20 kişi ile PYD/PKK’lı 5 terörist öldü. Irak sınırına hakim Deyrizor, ülkenin en büyük enerji kaynaklarına ev sahipliği yapıyor.

PYD/PKK, geçen yılın son çeyreğinde, rejim güçleriyle eş zamanlı olarak Deyrizor kırsalının enerji kaynaklarının yoğun olduğu kuzeydoğusunda, yani Fırat Nehri’nin doğusunda ilerlemişti.

Halihazırda Deyrizor’da Fırat Nehri’nin doğusuna PYD/PKK, batısına Esed rejimi, güneyindeki dar bir alana ise DEAŞ hakim.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *