Macron, küresel aktör olmaya hevesli!

Macron, küresel aktör olmaya hevesli!

Dünya siyasetinde nadir görülen olaylardan biri de Batılı liderlerin resmi etkinlikler sırasından birbirlerine sarılıp öpüşmeleridir.

Milliyet yazarı Sami Kohen, iki başkan arasındaki samimiyetin dikkat çektiğini belirterek, bunun anlamlarını yorumladı. Gazetedeki köşesinin bir kısmında konuya şöyle değiniyor:

Washington’u 3 günlük ziyaretinde Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile ABD Başkanı Trump arasında bol bol bu tür “samimi” -Fransızların deyimiyle “romantik”- jestler görüldü. Yabancı liderlere genelde soğuk, hatta ters davranan Trump bu jestlerde Fransız mevkidaşının önüne geçti!

Birçok müttefikiyle dahi kavgalı durumda olan Trump Amerika’sı ile Fransa arasındaki ilişkiler gerçekten dostane. Gerçi Macron ile Trump önemli dünya meselelerinde aynı görüşü paylaşmıyorlar. Ama diyalogları iyi. Bu da Macron’un “yükselen bir Avrupa lideri” olarak küresel bir aktör olmak hevesini artırıyor…

Washington görüşmelerinde Macron ile Trump’ın anlaşamadığı başlıca meselelerin İran nükleer anlaşması, Suriye stratejisi, ticaret savaşı, iklim değişikliği gibi konularda olduğu açıkça ortaya çıktı.

Bunların arasında en kritik konu, İran sorunu. Konu çok tartışıldı, hatta bir ara Macron’un Trump’ı ikna ettiği sanıldı. Ama öyle olmadığını Fransız lider ABD’den ayrılırken açıkladı: Trump İran’la anlaşmadan tek yanlı çekilmeye ve Tahran’a yaptırım uygulamaya kararlı…

Trump’ın inadı inat! Ziyaret sırasındaki “enseye tokat” görüntüleri bu gerçeği değiştirmiyor…

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *