İngiltere’de alkolik ebeveyn sayısı büyük boyutlara ulaştı

İngiltere’de alkolik ebeveyn sayısı büyük boyutlara ulaştı

İngiliz hükümeti, alkolik ebeveynlere sahip çocuklara danışmanlık ve destek hizmeti sağlanması için 6 milyon sterlinlik bütçe ayrılacağını duyurdu.

İngiltere’de ebeveynleri alkolik olan çocuklarının sayısının 200 bin olduğu tahmin ediliyor. Çocukların korunması için çalışan İngiliz vakfı NSPCC, geçen yıl annesi ya da babası alkolik olduğu gerekçesiyle telefon yardım hatlarına yapılan çağrıların yüzde 30 oranında arttığını söyledi.

BBC’nin haberine göre, hükümet tarafından ayrılan fonun, tehlike altındaki çocukların tespit edilmesi, tedavi altına alınan çocukların sayısının azaltılması ve ebeveynlere de tedavi süreçlerinde yardım sağlanması için kullanılacağı bildirildi.

İngiltere Sağlık Bakanı Jeremy Hunt, “Bağımlılığın pençesindekiler için aşırı alkol tüketiminin sonuçları yıkıcı oluyor. Alkolik ebeveynlerin çocukları da sessiz mağdurlar oluyor. Bu doğru değil, adil değil. Yeni önlemler alkol bağımlılığı olan binlerce ebeveynin çocuklarının hak ettikleri desteğe ulaşmalarına yardımcı olacak” diye konuştu.

2016 yılında yayınlanan bir habere göre ise İngiltere’de her beş çocuktan birinin, yaklaşık 2.6 milyon çocuğun alkolik anne babalarla birlikte yaşadığı söyleniyordu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *