HDP’li vekilden İyi Parti ve Abdullah Gül açıklaması

HDP’li vekilden İyi Parti ve Abdullah Gül açıklaması

HDP’li Ziya Pir: “Tabanımızda Abdullah Gül’ün desteklenmesi için bir talep var. Dolayısıyla Erdoğan’a karşı onu destekleriz.” 

HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, CHP’den 15 milletvekilinin İYİ Parti’ye geçmesiyle ilgili “İYİ Parti’nin seçimlere katılmasından yanayım. CHP’nin yaptığı, demokrasi adına doğru bir adım; ama CHP, her konuda böyle ilkeli davranmıyor” dedi. Pir, Cumhurbaşkanlığı seçiminde, ikinci tura kalınması halinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yarışacak adayı, ilkelerini kabul etmesi durumunda destekleyebileceklerini söyledi.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre HDP’li Pir, CHP’den 15 milletvekilinin İYİ Parti’ye geçmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Pir, “Anketlere göre, yüzde 8 ile 10 arasında oy alacağı belirtilen ve kurultayını yapmış partinin 6 aylık süre meselesine takılması doğru değil. Demokrasi adına İYİ Parti’nin seçimlere katılması gerektiğini düşünenlerdeniz. CHP’nin, İYİ Parti’nin seçime girmesi için attığı adımı demokrasi adına doğru bir adım olarak görüyoruz. Fakat CHP, her konuda ilkeli bir parti olarak durmuyor. Milletvekilliği dokunulmazlığının demokrasiye aykırı olduğunu söyledi; ama kaldırılması yönünde oy verdi. Meclis’e gelen savaş tezkerelerine oy verdi. Öyle ya da böyle İYİ Parti’nin seçimlere katılmasına ben karşı değilim” diye konuştu.

Demirtaş ismi

HDP’li Pir, partisinin cumhurbaşkanı adayının yetkili kurullarında tartışıldıktan sonra açıklanacağını, adı geçenler arasında eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş’ın da olduğunu söyledi. HDP’li Pir, ayrıca Cumhurbaşkanlığı seçiminde, ikinci tura kalınması halinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yarışacak adayı Kürt sorununun demokratik çözümü, OHAL’in kaldırılması, demokratikleşme gibi konularda ilkelerini kabul etmeleri karşısında destekleyebileceklerini söyledi.

Abdullah Gül açıklaması

“Seçimlerde Abdullah Gül’ün aday olması durumda onu destekler misiniz?” sorusuna Ziya Pir şu yanıtı verdi:

“Tabanımızda Abdullah Gül’ün desteklenmesi için bir talep var. Dolayısıyla Erdoğan’a karşı onu destekleriz.”

Ziya Pir, Selahattin Demirtaş’ın çeşitli haber sitelerinde HDP’nin adayı olarak servis edilmesine kişisel Twitter hesabından açıklık getirdi.

“Henüz karar verilmed”

Pir şu ifadeleri kullandı:

Rudaw Tv’de partimizin yetkili organlarının Cumhurbaşkanı adayımız konusunda henüz bir karar vermediğini, ancak tartışılan isimler arasında elbette Sn Demirtaş’ın da adı geçiyor, dedim.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *