Riyad’da Amerikan kuvvetleri ile askeri toplantı

Riyad’da Amerikan kuvvetleri ile askeri toplantı

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da, Katar’ın da dahil olduğu Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyesi ülkelerle Mısır ve Ürdün’den temsilciler ile ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Votel’in katılımıyla askeri bir toplantı yapıldı.

Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı Feyyad bin Hamid er-Ruveyli ile Votel’in ortaklaşa başkanlık ettiği toplantıda, ABD’nin 2018 yılı savunma stratejisi, güvenlik, bölgesel konular ile terörle mücadelenin ele alındığı belirtildi.

Yeni Şafak’ın haberine göre, iki gün süren toplantıya Katar’ı temsilen Genelkurmay Başkanı Ganim bin Şahin el-Ganim de katıldı.

‘ARAP GÜCÜ’ DENİLECEK

Toplantının, Suriye’de Fırat’ın doğusuna konuşlandırılacak Arap Gücü haberlerinin medyaya yansımasından hemen sonra yapılması dikkat çekti. ABD medyasında çıkan haberlerde kurulacak “Arap Gücü”nün Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Suudi Arabistan, Ürdün ve Mısır tarafından desteklenmesinin istediğini belirtiliyordu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr de ülkesinin kurulacak güce destek vereceğini açıklamıştı. Söz konusu gücün, ABD ve İsrail şemsiyesi altında, başta İran olmak üzere, Türkiye’ye karşı kullanılacağı yorumları yapılıyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *