Günay’a göre amaç, ‘İyi Parti ve Saadet Partisinin yükselişinin önünü kesmek!’

Günay’a göre amaç, ‘İyi Parti ve Saadet Partisinin yükselişinin önünü kesmek!’

Kültür ve Turizm eski bakanı Ertuğrul Günay, erken seçim kararının altında iki sebep yattığını öne sürdü.

Sosyal medya hesabından ‘erken seçim’ kararını değerlendiren Kültür ve Turizm eski bakanlarından Ertuğrul Günay, bunun altında iki ana sebep olduğunu öne sürdü. AKP eski milletvekili ve 7 yıl süreyle Kültür bakanlığı görevini sürdüren Ertuğrul Günay, 16 Nisan referandumu sonrası ortaya yönetilemez bir durum çıktığını savunurken, erken seçimin birinci sebebi olarak, muhalefetin toparlanmasını engellemek, ikinci sebep olarak da İyi Parti ve Saadet Partisinin yükselişinin önünü kesmek olduğunu ileri sürdü.

Ertuğrul Günay’ın twitter hesabından paylaştığı mesajları şöyle:

1/ 16 Nisan’da kabul edilmiş sayılan AY değişikliğine göre MV ve CB seçimlerinin tarihi 3.11.2019 idi. Bu tarihten 16 ay önce acilen seçim yapılacak. Ülkede 15 yıldır koalisyon yok, tek parti iktidarı var. Bu durumda böyle bir karar 70 yıllık çok partili dönemde görülmedi.

2/ 16 Nisan ortaya yönetilemez yapı çıkardı, devletin ve siyasetin tüm gerek ve geleneklerini yıktı. Türkiye, 1946-60 arasında da partili CB’ları görmüş, ancak ‘partici’ CB hiç yaşamamıştı. CB’ları parti üyesi olsun olmasın, tarafsız ve partilerin üstünde görünmeye özenliydi.

3/ 16 Nisan’dan sonra CB’nın ‘partici’ tutumu milletin birliği ve devletin dirliği açısından ortaya yönetilemez, sürdürülemez bir yapı çıkardı. Bu görünüm sadece muhalefette değil, iktidarın sağduyulu kesimlerinde de kaygı yarattı. İttifak arayış ve mecburiyeti buradan doğdu.

4/ Yakın geçmişte büyük karşıtlık içindeki yapıların ittifakının da derde deva olamayacağı, üstelik ekonomik ve dış politik sorunların artacağı kaygısıyla acil seçim kararı alındı. Bugün OHAL, 90 gün süreyle 7. kez uzatılılırken, 65 gün içinde acil seçime kalkışılması bundan.

5/ Seçimi dayatan objektif hiçbir gereklilik yokken böyle acul davranmanın birinci nedeni, muhalif kesimlerin ikinci tura kalabilecek ve kalırsa, mütedeyyin,modern,Türk,Kürt her kesimin, her inancın ve etnik yapının güven duyup destekleyeceği isim(ler) bulmasına zaman vermemek.

6/ Bir başka önemli nedeni de, iktidar ittifakının tabanını ciddi biçimde aşındıran İyi Parti ve Saadet Partisinin yükselişinin önünü kesmek! Ancak dışarıdan açıkça görülen bu telaş, iktidar cephesinden daha çok, önünü kesmeye çalıştıklarının işine de yarayabilir.

7/ Bugünkü görünen vahim bir gerçek de Meclis’in konumudur: Seçim kararına yetkili TBMM’dir. TBMM karar almadan, yapılan tüm açıklamalar temenni ve öneridir. Ancak bugün sn.CB açıklama yapınca, tüm kamu organlarının sanki TBMM karar almış gibi davranması, durumun özetidir.

 

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *